Erişilebilirlik

IMF'den Türkiye’ye ‘Faizleri Yükseltin’ Tavsiyesi


Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Dairesi Direktörü Alfred Kammer
Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Dairesi Direktörü Alfred Kammer

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Dairesi Direktörü Alfred Kammer, Türkiye’de enflasyonu düşürmek için daha sıkı maliye ve para politikası uygulanması gerektiğini belirterek, “Bu da faiz oranlarının arttırılması anlamına geliyor” dedi.

IMF Avrupa Direktörü’nden Türkiye’ye Faiz Uyarısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:57 0:00

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları çerçevesinde Avrupa ekonomisiyle ilgili gazetecilere brifing veren Kammer, brifingde VOA Türkçe muhabirinin Türk ekonomisiyle ilgili bir sorusunu da yanıtladı.

IMF'den Türkiye’ye Tavsiye: ‘Faizleri Yükseltin’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

Kammer, Türkiye’nin çok teşvik edici makroekonomik politikalarının desteğiyle pandemi sırasında çok güçlü bir büyüme kaydettiğini hatırlattı.

“Türk ekonomisi yavaşlıyor”

Bununla birlikte, enerji krizi ve yüksek enerji bedellerinin etkilerinin bir yansıması olarak Türk ekonomisinin yavaşladığını ifade eden Kammer, enflasyonun da son birkaç yıl boyunca artmakta olduğunu, şu anda geçen ay itibariyle enflasyonun yüzde 83 seviyesinde olduğunu belirtti.

IMF Avrupa Direktörü Kammer, “Daha sıkı bir para politikasının uygulanması önemli ve bu da faiz oranlarının arttırılması anlamına geliyor” diye konuştu.

“Makroekonomik politikalar birbiriyle uyumlu olmalı”

Bununla bağlantılı olarak, makroekonomik politikaların da birbiriyle uyumlu olması gerektiğini vurgulayan Alfred Kammer, “Mali alanın sınırlı olması gözönüne alındığında, Türkiye'de mali politika, enflasyonu aşağı çekmek için sıkılaştırılmalı. Bu henüz olmadı. Bu politika bileşenini Türk yetkililere tavsiye etmeyi sürdürüyoruz” ifadesini kullandı.

IMF bu hafta içerisinde yayınladığı Dünya Ekonomik Görünümü raporunda Türkiye’nin büyüme tahminini bu yıl için arttırmış ancak gelecek yıl için düşürmüştü.

Raporda Türkiye ekonomisinin büyüme tahminlerini güncelleyen IMF Türkiye’nin bu yıl yüzde 5, gelecek yılsa yüzde 3 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu. Kuruluşun bundan önce en son Temmuz ayında yayınladığı güncellemede, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4, gelecek yılsa yüzde 3,5 büyüyeceği öngörüsü ortaya konmuştu.

Kuruluşun yine bu hafta yayınladığı Küresel Mali İstikrar raporunda da, Türkiye Merkez Bankası’nın yüksek enflasyona rağmen faiz oranlarını düşürmesine yer verilmişti.

Raporun gelişmekte olan piyasalar bölümünde Türk ekonomisiyle ilgili tespitler yer alırken, diğer ülkelerin merkez bankalarının faizleri arttırma politikalarından örnekler verilmiş, Türkiye ise merkez bankasının faiz politikası sebebiyle aykırı bir durum olarak nitelendirilmişti.

XS
SM
MD
LG