Erişilebilirlik

IMF: 'Küresel Ekonomi Güçlendi'


IMF: 'Küresel Ekonomi Güçlendi'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

Küresel ekonomideki güçlenme Amerika ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerden kaynaklanıyor. Buna karşın Rusya, Brezilya ve Güney Afrika gibi yükselen ekonomiler IMF’nin beklentilerinin altında performans gösterdi

Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel ekonominin güçlendiği müjdesini verirken, gelişmekte olan ülkeler konusunda uyarıda bulundu. Küresel ekonomideki güçlenme Amerika ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerden kaynaklanıyor. Buna karşın Rusya, Brezilya ve Güney Afrika gibi yükselen ekonomiler IMF’nin beklentilerinin altında performans gösterdi.

IMF’ye göre dünya ekonomisi bu yıl %3,6, gelecek yıl ise %4’e yakın büyüme gösterecek.

IMF ekonomistlerinden Thomas Helbling, “Bu kez küresel ekonomik canlanmanın lokomotifi yükselen ekonomiler değil” diyor.

Thomas Helbling: “Uzun süredir yükselen ekonomiler küresel büyümenin itici gücüydü, kazanç getiren yerlerdi. Bu eğilim şimdi gelişmiş ülkeler lehine değişmiş durumda.”

FED’in varlık alımlarını azaltmasıyla birlikte faizlerin artacağı beklentisi yatırımcıların, fonlarını daha fazla getiri umuduyla, yükselen ekonomilerden gelişmiş ülkelere kaydırmasına neden oluyor.

IMF Başekonomisti Olivier Blanchard, yükselen ekonomilerin daha yavaş bir hızla büyüyeceğini söylüyor:

“2012’de %1 oranında büyüyen Brezilya bunun en belirgin örneği. Çin ve Hindistan geçen yıla göre daha yüksek oranda büyüdüler. Bu iyi bir gelişme. Bu rakamlar, kriz öncesi döneme göre çok düşük ama zaten bu dönem geride kaldı. Bu ülkeler artık önceki hızlarında büyüme yaşamayacaklar.”

Avrupa’da aşırı borçlu ülkelere dair genel beklenti daha iyimser olsa da, IMF’ye göre bu ülkelerdeki talebin zayıflığına işaret eden düşük enflasyon hala kaygı verici. Aynı kaygı Avrupa bankacılık sistemi için de geçerli.

Rusya ve Ukrayna’nın durumu da endişe kaynağı. IMF Başekonomisti Blanchard, Rus ekonomisinin yeni yaptırımlardan olumsuz etkileneceğini söylüyor:

“Bu konuda bir rakam vermek istemiyorum. Ama, Rus ekonomisinin önceki yıllar kadar hızlı büyümeyeceğini söylemek mümkün.”

Geçmişte, iki haneli rakamlarla büyüyen Çin, geçen yıl %7,5’lik oranla hala yükselen ekonomiler arasında başı çekiyor.

Hindistan ve Sahra Altı ülkeler de yaklaşık %5,4’lük büyüme ile Çin’in ardından geliyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

Türkiye seçim sonrası ekonomisi nasıl seyredecek? - 2 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG