Erişilebilirlik

IMF Türkiye'nin Büyüme Beklentisini Yükseltti


Uluslararası Para Fonu (IMF) son Dünya Ekonomik Görünümü (DEG) raporunda Türkiye'nin 2017 büyüme tahminini yüzde 5,1'e yükseltti. Nisan ayında yayınladığı raporda Türkiye'nin büyüme tahmini 2017 için yüzde 2,5 olarak vermişti.

Raporda, Türkiye’nin büyüme tahminindeki bu değişimin, son birkaç çeyrekte ihracatta meydana gelen daralmanın telafi edilmesi ve daha genişlemeci bir mali politika izlemesinden kaynaklandığı belirtildi.

Rapora göre diğer taraftan Türkiye’de TL’nin değer kaybetmesi nedeniyle yükselen enflasyon oranının yüzde 5 hedefinin üzerinde kalması bekleniyor.

Küresel ekonomininse geçen yılın yüzde 3,2 beklentisinin biraz üzerine çıkarak yüzde 3,6 oranında büyümesi bekleniyor.

Gelişmiş ülkelerin ekonomisi yavaş büyüyecek

Uzmanlara göre yatırımların arttırılması, sanayi üretimi, iş dünyası ve tüketici güveninin artması ekonomik gelişmeye katkı sağlıyor. IMF’ye göre aralarında Amerika’nın da bulunduğu gelişmiş ülkelerin ekonomisi, gelişmekte olan ülkelerinkine göre daha yavaş büyüyecek.

Rapor Amerika’nın ekonomik büyüme tahminini bu yıl yüzde 2,2 olarak belirledi. Bu rakam 2016’daki tahminin üzerinde. IMF uzmanları ABD’nin gelecekteki büyüme tahminlerinin öngörülemez olduğunu söylüyor, çünkü vergi kesintisi önerileri, yeni düzenlemeler ve altyapı harcamalarının arttırılması konuları henüz yasalaşmış değil.

Çin’in büyüme beklentisi ise bu yıl hafif düşüş gösterse de 6,8 gibi güçlü bir oranda sabitlendi.

Sahra Altı Afrikası’nda ekonominin bu yıl yüzde 2,6’lık, gelecek yıl ise yüzde 3,4’lük büyüme göstermesi bekleniyor. Bu öngörüler önceki yıllarda yapılanların biraz gerisinde kalıyor.

IMF’den ‘reform yapın’ uyarısı

IMF yetkilileri ulusal liderleri şimdi zaman varken reformlar yapmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. IMF, potansiyel üretimin arttırılması, eşitsizliğin azaltılması ve ulusal ekonomilerin daha hızlı toparlanabilir hale gelmesi yönündeki çabaların hızlandırılmasını istedi.

Ekonomi uzmanları, Çin’deki ticari kredi sorunları, gelişmiş ülkelerdeki hızlı faiz oranı artışı, ya da yeni bir ekonomik krizi önleyecek düzenlemelerin geri çekilmesinin ekonomik büyümeyi rayından çıkartabileceği uyarısında da bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG