Erişilebilirlik

IMF'den Yeni Ukrayna Programı


Uluslararası Para Fonu (IMF), Rus işgalinin ardından Ukrayna'da ekonomik istikrarı korumayı ve bağışçı finansmanını teşvik etmeyi amaçlayan dört aylık bir programı onayladı.

Yönetim Kurulu Katılımıyla Program İzleme (PMB) planı 9 Aralık'ta IMF yönetimi tarafından onaylandı ve yönetim kurulu tarafından dün görüşüldü.

Programın Ukrayna'nın ihtiyatlı politikalar uygulamasına ve dış finansmanı teşvik etmesine yardımcı olması bekleniyor.

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, yeni stratejinin büyük ve öngörülebilir dış mali destek sağlamasının ve önden verilen ödeneklerin 2023'teki aksaklıkları gidermeye yardımcı olmasının beklendiğini kaydetti.

IMF'nin Ukrayna misyonu şefi Gavin Gray, Ukrayna'nın 2023'te 40 ila 57 milyar dolar arasında dış finansmana ihtiyaç duyacağını kaydetti.

IMF bu aşamada kendisi ek fon sağlamayacak olsa da gelecek yılın bir kısmında kaynak sağlayabilecek durumda olmayı umuyor. PMB adlı programın Batılı bağışçı ülkeleri IMF'nin kaynak sağlamadığı dönemde daha fazla desteğe teşvik etmesi umuluyor.

Gopinath, PMB'nin güçlü şekilde uygulanmasının IMF'nin desteklediği olası tam kapsamlı bir programın önünü açabileceğini kaydetti.

Misyon şefi Gray, Kiev'in kaydedeceği ilerleme konusunda ilk ana değerlendirmenin Ocak sonunda yapılacağını; vergi gelirlerinin güçlendirilmesi, ülkenin iç borç piyasasının canlandırılması ve finans sektörü reformları dahil olmak üzere beş kilit alana odaklanılacağını aktardı.

PMB aynı zamanda şeffaflığı teşvik etmeyi, Ukrayna Ulusal Bankası'nın bağımsızlığını korumasını sağlamayı ve yolsuzlukla mücadeleyi hedefliyor.

Gray, programla izleme kaydı oluşturulmasını amaçladıklarını, bunun daha fazla mali destek için zemin hazırlayacağını kaydetti.

Gelecek yıl 40 ila 57 milyar dolar arasında dış finansman ihtiyacı tahmini, Kiev'in IMF'ye olan 3 milyar dolarlık borcunu da içeriyor.

Öte yandan savaş yeniden şiddetlenirken, tam teşekküllü bir IMF programının ne ölçekte olması gerektiğine dair önemli belirsizlik devam ediyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, enerji altyapısının yeniden inşası için 2 milyar dolar ile doğalgaz ve kömür satın almak için 5 milyar dolar olmak üzere toplamda en az 20 milyar dolar için baskı yapmaya devam edeceğini söylüyor.

Gray, Ukrayna'nın ihtiyacının çok olduğunu ve daha da artabileceğini belirterek "Herkesin bunun farkında olması ve yanıt vermeye hazır olması lazım" dedi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG