Erişilebilirlik

“CHP’den Görüşme Talebi Olduğu Palavra”


Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce

14 Mayıs’ta milletvekilliği seçimleriyle birlikte yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılma hakkı elde eden üçüncü aday, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce oldu.

İnce, Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre, dördüncü günün sonunda 104 bin 357 imzaya ulaştı.


İnce: “Rehavet yok imza vermeye devam”

100 bin imza barajını geçmesinin ardından partisinin genel merkezinde kendisini destekleyen genç gönüllülerle kameraların karşısına geçen Memleket Partisi Genel Başkanı, destekçilerinden imza vermeye devam etmelerini istedi.

İnce, “İmza vermeye devam edeceğiz. 150 bin mi olur 200 bin olur rehavet yok, Pazartesi günü akşam 20’ye kadar devam ediyoruz. Bu seçim kuruluna güven yok. İmza verenleri yürekten kutluyorum. O seçim kurulundan size verilen bu bir nüshayı saklayın. Hem tek adam dayatmasına hem tek adaylı muhalefet dayatmasına karşı ilkedir omurgadır. Demokrasi için yaptığınız katkının takdirnamesidir” dedi.

İnce muhalefeti eleştirdi: “Türkiye’yi marjinal gruplara teslim etmeyeceğiz”

İnce teşekkür konuşmasında iktidarın 100 bin imza bulmasını engellemeye çalıştıklarını söylediği muhalefeti eleştirdi.

Memleket Partisi Genel Başkanı, “100 bin imzayı bulamayalım diye, ellerini ovuşturdular. Sahte evraklar düzenlediler. ‘İmza toplandı sandık kuruluna gitmeyin’ dediler. Tam FETÖ taktiklerini uyguladılar. İlk kez FETÖ’cüler en aktif bir şekilde çalıştılar. Parti sözcümüzün açılamasını yarıda kesip videolar yaptılar. Türkiye’yi marjinal gruplara teslim etmeyeceğiz. Attıkları çamurlar ne bana yapışır ne de size yapışır. Bunları besleyenler, Türkiye’ye demokrasi getiremez. Bu trollerden medet umanlar, PKK’lılardan FETÖ’cülerden medet umanlar Türkiye’yi zenginleştiremez” diye konuştu.

“Kılıçdaroğlu ile görüşme talebi olmadı”

Son günlerde kulislerde 2018 yılında da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi adayı olan Muharrem İnce’nin, CHP lideri ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşeceği iddia ediliyor. Hatta bazı yayın organlarında, İnce’ye milli eğitim bakanlığının önerildiği öne sürülüyor. İnce, bu iddiaların gerçek olmadığını açıkladı.

Memleket Partisi lideri, “Benimle ilgili sadece biz imza toplamaya başlayınca haberler görüyoruz. Yok milli eğitim bakanlığı teklif edilecek. Niye? Bu haberler imza toplamamızı engellemek için. Kimseden bakanlık beklentimiz yok bizim. Net söylüyorum. Bugün yazıyor bir gazeteci arkadaşım. Görüşmeler olmuş da yakın çevremden almış da. Tamamen palavra. Benimle ilişki kuran olmadı. Görüşme talebi olmadı nokta” dedi.

Muharrem İnce, bu seçimde Kılıçdaroğlu’nu desteklemesi için kendisine açık mektup gönderen 107 CHP milletvekiline “Ben artık partinin üyesi değil Memleket Partisi’nin genel başkanıyım; CHP’de ön seçim kaldırılırken neredeydiniz? O zaman hiçbir tepkinizi görmedim” yanıtını verdi.

Sinan Oğan dışında 100 bin imzaya yakın başka aday yok

27 Aralık Pazartesi günü seçim kurullarında imza verme sona erecek. Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na girme kararı alması sonrası parti lideri Fatih Erbakan’ın cumhurbaşkanı adaylığından çekilmesiyle dokuz cumhurbaşkanı aday adayı, 100 bin imzaya ulaşmak için çalışmaya devam ediyor.

Bu isimlerden 100 bin imzaya en yakın isim Zafer Partisi’nin de içinde bulunduğu Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan. İlk dört günde 63 bin 27 imzaya ulaşan Sinan Oğan’ın, son iki günde 36 bin 973 imza daha bulması gerekiyor.

2018 yılında İnce gibi aday olan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ise bu kez 100 bin imzaya ulaşmakta zorlanacak gibi görünüyor. Perinçek, dört günde 20 bin 400 imzaya ulaşırken 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal ise sadece 1025 imza toplayabildi.

XS
SM
MD
LG