Erişilebilirlik

İnce'den Kurultay Resti: Kılıçdaroğlu Ne Yanıt Verdi?


Muharrem İnce 24 Haziran seçimleri sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilk kez yüz yüze Pazartesi akşamı görüştü. İnce bu görüşmenin ayrıntılarını ilk kez Salı günü açıkladı. Tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu’nun kaydını yaptırmak üzere TBMM’ye gelen İnce’ye Kılıçdaroğlu’yla yaptığı 3 saat süren görüşme soruldu. İnce bu görüşmede genel başkanlık için aday olmak istediğini ve Kılıçdaroğlu’na ‘onursal genel başkanlık’ teklif ettiğini şu sözlerle açıkladı.

"Kılıçdaroğlu'ndan bana teklif gelmedi ama benden ona bir teklif gitti. Yarış içinde olmayacağımı söyledim. Kendisine onursal başkanlık teklif ettim. Ben imza toplamayacağım, ama hayır derse örgüt kendisi çözecektir bu işi."

Muharrem İnce, seçim sonrası oluşan hava ve arkasına aldığı rüzgarı devam ettirmek için Kılıçdaroğlu’na bu teklifi götürdüğünü söyledi.

“Benim genel başkan olabileceğimi, kendisinin onursal genel başkan olacağını ve bir abi kardeş ilişkisi içerisinde kendisi grup başkanı olarak parlamentodaki çalışmaları yürüteceğini ve benim de genel başkan olarak Edirne'den Ardahan'a çalışacağımı, partiyi seçime hazırlayacağımı... Böyle bir teklifte bulundum.”

Kılıçdaroğlu: "Siyasi nezaketsizlik"

Kısa süre sonra Kemal Kılıçdaroğlu’ndan İnce’nin açıklamalarına 'Özel bir yemekti, bağlamından koparılması siyasi nezaketsizlik' yorumu yaptığı öğrenildi.

Muharrem İnce 81 ile teşekkür ziyareti yapacağını açıklamıştı. Kılıçdaroğlu da bunun üzerine, "Partinin il başkanlarına çağrımdır: karşılayacak, gezdirecek, gerekeni yapacak, uğurlayacaksınız" demişti. İnce verdiği bir röportajda Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamasının doğru olmadığını söylemişti.

Muharrem İnce'nin partisinin üzerinde oy oranına ulaşması sonrası CHP'de kurultay tartışması yaşanmış, İnce ise, 'Benim ağzımdan kurultay diye bir şey duymayacaksınız." demişti.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG