Erişilebilirlik

İncirlik IŞİD’e Karşı ABD Kullanımına Açılıyor mu?


Türkiye ve ABD arasında uzun zamandır tartışma konusu olan İncirlik Üssü’nün IŞİD’e karşı kullanımında anlaşmaya vardığı belirtiliyor. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Başkan Obama’nın temsilcisi John Allen arasında Ankara’da iki gün süren görüşmelerde uzlaşma çıktığı iddiaları Türkiye’deki Esat karşıtı çevrelerde huzursuzluk yarattı.

Eğit-donat konusunda mutabakat sağlayan Türkiye ile Amerika arasında İncirlik Üssü’nün IŞİD’le mücadelede kullanılması konusunda uzlaşmazlık uzun zamandır devam ediyordu. Suriye’nin kuzeyinde ‘güvenli bölge’ kurulmasını isteyen ve son dönemde PYD’nin güçlenmesinden rahatsız olan Türkiye, üssün kullanımına izin vermiyordu.

Ancak Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi John Allen ve Brett McGurk’un Ankara’da iki gün süren görüşmelerinde uzlaşma çıktı.

Star gazetesinin haberine göre, “Türkiye ABD’nin silahlandırılmasını talep ettiği 2 Predatör’ün İncirlik’i operasyonel amaçlı kullanmasına izin verdi. Buna karşılık ABD ise İncirlik’i kullanacak bu İHA’ların, Türkiye’nin talep ettiği şekilde, IŞİD ve Esat terörüyle mücadelede kullanılacağını taahhüt etti.”

Türkiye ulusal güvenliği tehlike altına girerse Suriye’ye müdahale edecek

Türkiye’nin Tel Abyad’ın ele geçiren PYD’nin etnik temizliğe girişmesi halinde Kürt-Arap çatışması meydana gelebileceği kaygısını görüşmelerde ilettiği de belirtilen Zeynep Tuğrul imzalı habere göre, “Türkiye’nin tek taraflı müdahale ihtimali ise tek şarta bağlandı: Ulusal güvenliğimiz tehdit altına girerse.”

Dışişleri kaynakları ise, predatörlerin, “Havadan güvenlik şemsiyesi” oluşturarak, Türkiye’nin talep ettiği ‘Güvenli Bölge’ye de yumuşak geçiş sağlayacağı iddia ediyor.

Türkiye’deki sıkı Esat karşıtları rahatsız

İHH ile birlikte Türkiye’nin Esat karşıtı Suriye politikasının en büyük destekçilerinden Özgür-Der’in başkanı Rıdvan Kaya, İncirlik Üssü’nün ABD’nin kullanımına açılmasını eleştirdi. Kaya, “Eğer bu iddialar doğruysa, Türkiye’nin büyük bir hayal kırıklığına uğraması kaçınılmazdır. Türkiye, ABD’nin Esat rejimi diye bir sorununun olmadığını artık anlamalı ve olmayacak duaya amin demekten vazgeçmelidir!” dedi.

Rıdvan Kaya: ‘Türkiye açmaza doğru sürükleniyor’

Rıdvan Kaya, Hak-Söz internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, Türkiye’nin İncirlik’in ABD jetlerine açılması için ön şart olarak ileri sürdüğü söylenen Esat rejimine karşı operasyonlar beklentisinin temelsiz olduğunu söyledi. “Türkiye kendini kandırmasın ABD’nin suçuna ortak olmasın” diyen Özgür-Der Başkanı’na göre, “Türkiye büyük bir açmaza doğru sürüklenmektedir. İncirlik üzerinden, 1 numaralı düşmanı olduğu ayyuka çıkmış Esat rejiminin güçlendirilmesine katkı sağlayacak bir adım atmaktadır. Oysa yapması gereken şey, katil Baas rejiminin takviyesine aracılık etmek değil, Suriye halkının İslami direnişine darbeler indiren ABD’yi engellemektir.”

CHP’ye göre, hükümet hala Suriye’de tampon bölge kurmak istiyor

ABD’yle İncirlik üssünün kullanımı konusunda varılan anlaşma hükümetin Suriye’ye müdahale seçeneğini geri bıraktığını ortaya koysa da Cumhuriyet Halk Partisi, bu kanıda değil. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde basın toplantısı düzenleyen CHP’li vekiller, “Suriye’de savaşa karşıyız” üst başlıklı ve 11 imzalı bir metni kamuoyuyla paylaştılar.

Metni okuyan CHP Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm, “Vatan ve millet diyerek ülkeyi savaşa sürükleyerek kendi iktidarlarının ömrünü uzatmak istiyorlar. Sözde milli güvenliğimiz tehlikede diyerek Suriye’de ‘tampon bölge’ oluşturmak istiyorlar. Peki, bunlara soruyoruz, milli güvenliğimiz ne zaman tehlikeye girdi? Tehlikede olan milli güvenlik değil, iktidarın ve uluslararası güçlerin bölgedeki çıkarlarıdır. Bedeli ne olursa olsun çocuklarımızın geleceğini karartacak bir savaşa sonuna kadar karşı duracağız. Savaş istemelerinin amacı gündemi değiştirmektir” dedi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG