Erişilebilirlik

Indiana Suriyeli Mültecileri Geri Çeviremeyecek


Indiana Valisi Mike Pence

Amerika’da bir federal yargıç, Indiana Valisi Mike Pence’in Suriyeli mültecilerin eyalete yerleştirilmesini engellemeye yönelik talimatının ayrımcı olduğuna karar verdi. Yargıç, Indiana eyaletinin Suriyeli mültecilerin yerleşmesini engelleyemeyeceğini söyledi.

Indiana Valisi Mike Pence, Kasım ayında Paris’te girişilen terör saldırılarından sonra eyaletindeki mültecilere yardım eden örgütlerin fonlarının dondurulması için talimat vermişti. Pence, güvenlik önlemlerinin tam olarak uygulandığı garantisini alıncaya kadar bu kısıtlamaların devam edeceğini belirtmişti.

Indiana’dan sonra 12‘den fazla eyalette de terör korkusu nedeniyle benzer uygulamalara gidildi.

Yargıç Tanya Walton Pratt, sosyal hizmet fonlarını dondurmanın Indiana halkının güvenliğini sağlamayacağına karar verdi.

Yargıç Pratt’in kararı, bu yıl Indiana eyaletine 200 kadar Suriyeli mülteci yerleştirmeyi planlayan Exodus Mülteciler ve Göçmenler adlı örgütün açtığı davayı sona erdirmiyor. Ancak Exodus örgütünün davayı kazanmasını bekleyen Yargıç Pratt, Indiana eyaletinin fonları dondurmasını engelledi.

Benzer davalar Pennsylvania, Texas ve Alabama eyaletlerinde de sürüyor.

Başkan Obama, Amerika’nın bu yıl 10 bini Suriyeli olmak üzere 85 bin mülteci kabul edeceğini bildirdi. Çoğu Cumhuriyetçi Partili valilere sahip bazı eyaletlerin Suriyeli mültecileri kabul etmeyi reddetmesi, dikkatleri, Amerika’nın mülteci kabul süreci üzerinde topladı. Hükümetin mülteci kabul sürecini ve uyguladığı güvenlik taramalarını savunan Başkan Obama ve diğer yetkililer, kapsamlı sürecin iki yıl sürebileceğini bildiriyor.

Federal hükümet, Exodus gibi kuruluşlara, mültecilerin barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için doğrudan ödeme yapıyor.

Federal fonlar, mülteciler Indiana’ya vardıktan sonra mesleki eğitim, kültürel entegrasyon, sağlık hizmetleri ve okul yardımı gibi sosyal hizmetlerin karşılanması için eyaletteki çeşitli birimlere dağıtılıyor.

Indiana Valisi Pence’in talimatı, bu listenin ilk maddelerini donduruyor. Ancak mülteciler yine de sağlık hizmeti ve okul yardımı alabiliyor.

Indiana eyaleti, dava kapsamında, federal hükümetin mültecileri yerleştirmeden önce eyaletlerle düzenli olarak görüş alışverişinde bulunma sorumluluğunu yerine getirmediğini iddia etti.

Vali Pence’in talimatının, Suriyeli mültecilerin daha sıkı güvenlik taramasından geçirilmeden eyalete yerleştirilmelerini engellemenin yanısıra federal hükümeti, eyalet yönetimlerinin görüşlerini almaya teşvik etmeyi amaçladığı belirtiliyor.

Indiana eyaletinin iddialarını reddeden Yargıç Pratt, mahkemenin, eyaletin tutumuyla taban tabana zıt düştüğünü belirtti. Exodus örgütünün ve hizmet verdiği mültecilerin Vali Pence’in kararı yüzünden zarar göreceğini söyleyen Yargıç Pratt, Indiana eyaletininse hiçbir zarar görmeyeceğini savundu.

Öte yandan kararının arkasında duran Indiana Valisi Pence, temyize gideceklerini açıkladı.

Vali Pence, ”Obama Yönetimi, Suriyeli mültecilerin güvenlik taramasındaki boşlukları gidermeyi reddettiği sürece Indiana’daki göçmen yerleştirme programını askıya almak için her türlü yasal yolu kullanacağım. Güvenlik taramalarında sorun olduğunu Federal Soruşturma Dairesi FBI ve Kongre’deki partilerüstü çoğunluk da kabul ediyor. Federal yetkililer vatandaşlarımızın güven ve emniyetini sağlamak için gereken adımları atıncaya kadar elimden geleni yapacağım” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG