Erişilebilirlik

İngiltere'de Seçim Hazırlığı


7 Haziran genel seçimlerinde hiç bir siyasi partinin tek başına iktidar olacak çoğunluğu alamaması ve yapılan koalisyon görüşmelerinin sonuç vermemesi üzerine 1 Kasım'da erken seçim kararı alınmasının ardından, yurt dışındaki Türk vatandaşı seçmenler, 8-25 Ekim tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi 26'ıncı dönem milletvekillerini seçmek üzere sandık başına gidiyor.

İngiltere’de 22 Ekim'de sandık başına

Türk vatandaşı seçmenler, Londra'nın batısındaki Olympia Sergi ve Konferans Merkezi'nde, İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da ise Edinburgh Başkonsolosluğu'nda 22 Ekim'de oy kullanabilecek. Oy verme işlemi Londra için Perşembe ve Cuma günleri yerel saatle 10.00-19.00 arasında, Cumartesi ve Pazar günleri ise 09.00-21.00 arasında yapılacak. Edinburgh'ta dört gün boyunca yerel saatle 10.00-19.00 arasında oy kullanmak mümkün olacak.

28 Bin yeni seçmen

Yüksek Seçim Kurumu (YSK) yurtdışında seçmen sayısını 2 milyon 895 bin 885 olarak açıkladı, 7 Haziran seçiminden buyana 28 bin 227 kişi ilk kez sandık başına gitme hakkı kazandı.

Damgalı resmi kimlik

Yurtdışında kayıtlı seçmenler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerde verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlendirme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi gibi belgelerden birisini göstererek oy kullanabilecek.

Özel odada korunacak

Yurtdışında kullanılan oylar, anahtarları başkonsolos ve üç parti temsilcisinde olan özel odada mühürlü çuvallar içerisinde saklanacak. Anahtarların biri olmadan bu odalar açılamıyor.

Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre, İngiltere'de 81 bin 643'ü Londra'da, 2 bin 915'i ise Edinburgh'da olmak üzere toplam 84 bin 558 kayıtlı seçmen bulunuyor.

7 Haziran seçimlerinde, İngiltere’deki sonuçlara göre HDP yüzde 60 oyla birinci olurken CHP ikinci, AKP ise üçüncü parti olmuştu.

Sandalye dağılımını değiştiriyor

7 Haziran seçimlerinde yurtdışında yaklaşık 1 milyon 41 bin seçmen oy kullandı. Buna göre, 519 bin oyu AKP, 211 bin oyu HDP aldı. CHP’nın aldığı oy 179 bin, MHP’nin aldığı oy ise 96 bin oldu.

Yurtdışında alınan oylar partilerin genel oylarına 81 ilde 85 seçim bölgesine dağıtılarak eklendi. Buna göre yurtdışı oyları 3 seçim bölgesinde sandalye dağılımını değiştirdi. AKP 2, HDP 1 milletvekili kazanırken, MHP 2, CHP 1 milletvekili kaybetti.

XS
SM
MD
LG