Erişilebilirlik

İngiltere’de Türkler Sandık Başında


1 Kasım'da erken seçim kararı alınmasının ardından, Avrupa'da yaşayan seçmenler 50 yıldan sonra elde ettikleri seçme hakkını üçüncü kez kullanmak için sandık başına gidiyor.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı ve 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri sonrası İngiltere'de yaşayan seçmenlerin, Türkiye siyasetinde söz sahibi olmak, tercih ettiği siyasi partiye destek vermek için seçim merkezlerine yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

Yurtdışında yaşayan seçmenler TC kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi kimlik kartı, pasaport, evlendirme cüzdanı, askerlik veya sürücü belgesi gibi belgelerden birini göstererek oy kullanabilecek.

3 bin yeni kayıt yapıldı

İngiltere Başkonsolosu Erhan Yorulmazlar Amerikanın Sesi'ne yaptığı açıklamaya göre, 7 Haziran’dan bu yana 3 binden fazla seçmen kayıt yaptırdı. Seçmenler bugün ve yarın 30 sandıkta, hafta sonundaysa 40 sandıkta oy kullanabilecek.

Erhan Yorulmazlar, Almanya, Hollanda, Belçika gibiTürk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı ülkelerde seçimlerin 24 gün sürdüğünü, İngiltere'de seçimler için konsolosluğun mekan açısından yeterli olmaması nedeniyle yer kiraladıklarını belirtirken, İngiltere'deki siyasi parti temsilcilerinden gelen talepler üzerine oy kullanma sürecinin dört güne çıkarıldığını söyledi.

Oylar özel odada korunacak

Yurtdışında kullanılan oylar, anahtarları başkonsolos ve üç parti temsilcisinde olan özel odada mühürlü çuvallar içerisinde saklanacak. Anahtarların biri olmadan bu odalar açılamıyor.

İngiltere'de HDP birinci olmuştu

7 Haziran genel seçimlerinde İngiltere’deki sonuçlara göre HDP yüzde 60 oyla birinci olurken CHP ikinci, AKP ise üçüncü parti olmuştu.

Yurtdışı oylar seçimi etkiliyor

Yurtdışında verilen oylar 7 Haziran'da yapılan milletvekili genel seçimlerinde partilerin genel oylarına 81 ilde 85 seçim bölgesine dağıtılarak eklendi. Buna göre yurtdışı oyları 3 seçim bölgesinde sandalye dağılımını değiştirdi. AKP 2, HDP 1 milletvekili kazanırken, MHP 2, CHP 1 milletvekili kaybetti.

İngiltere’de Türkler Sandık Başında
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

XS
SM
MD
LG