Erişilebilirlik

İngiliz Kızları IŞİD’e Kanada Ajanı mı Teslim Etti?


Üç genç kızın Suriye'ye geçişine yardım eden kişinin Koalisyon Gücü’nde yer alan bir ülkenin ajanı olduğunu doğrulayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İstihbarat paylaşımında eksiklik var” şeklinde konuştu

IŞİD’e katılmak üzere Türkiye’ye gelen Endonezya vatandaşı 16 kişi, güvenlik güçleri tarafından Gaziantep’te yakalandı. Suriye’ye geçmeye çalışan Endonezyalılar’dan 11’i çocuk, 3’ü ise kadın. Gözaltındaki Endonezyalılar’dan biri, emniyetteki ifadesinde IŞİD’in Suriye’de savaşmaları için kendilerine aylık 10 bin dolar teklif ettiğini iddia etti.

16 Endonezyalı sorgularından sonra ülkelerine gönderilecek

Polis sorgusunda Endonezyalılar’ın internet üzerinden IŞİD militanlarıyla bağlantı kurdukları, bir tur şirketinin organizasyonuyla uçakla Türkiye’ye geldikleri ve otobüsle İstanbul’dan Gaziantep’e ulaştıkları ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gözaltındaki Endonezyalılar’ın ülkelerine göndereceklerini açıkladı.

Çavuşoğlu: “İstihbarat paylaşımında eksiklik var”

Makedonya Dışişleri Bakanı’yla ortak basın toplantısında Türkiye basınında yer alan ‘IŞİD’e katılan üç İngiliz genç kızın Suriye’ye geçişine yardım eden kişinin Kanada istihbaratı için çalıştığı’ haberleri de soruldu.

Üç genç kızın geçişine yardım eden kişinin Koalisyon Gücü’nde yer alan bir ülkenin ajanı olduğunu doğrulayan Dışişleri Bakanı, “Bugün nerede bir savaşçı varsa orada yabancı örneğini görüyoruz, ama özellikle Suriye ve Irak'taki yabancı savaşçıların oraya geçişi bakımından Türkiye transit ülke durumundadır. Biz de tedbirlerimizi arttırıyoruz sürekli ve buralarda tarama merkezleri de kuruyoruz ve sonuçlar da elde ettik. Fakat bu sorunu ancak işbirliğiyle azaltabilir ya da durdurabiliriz. Son zamanlarda bu konudaki işbirliğimiz gerçekten güçleniyor. Fakat özellikle bilgi, istihbarat paylaşımında hala ciddi bir eksiklik var,” dedi.

“Çift taraflı ajanlar var ama Türkiye eleştiriliyor, buna isyan ediyoruz”

IŞİD’e katılmak isteyenlerin sınırda yardım aldığını belirten Çavuşoğlu, Suriye’de iki yönlü ajanlar olduğunun altını çizdi. Dışişleri Bakanı, “En son üç İngiliz'in Suriye'ye geçişine yardım eden kişi Suriye vatandaşı, ama koalisyon içindeki bir ülkenin istihbaratında çalışıyor. Bu kadar karmaşık bir durum var. Sürekli Türkiye'yi eleştiriyorlar. Biz buna isyan ediyoruz. Türkiye üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor,” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin 12.519 kişiye giriş yasağı koyduğunu, 1.154 kişiyi de sınır dışı ettiğini ifade etti.

Buarada Çavuşoğlu’nun sözünü ettiği “üç İngiliz genç kızın Suriye’yi geçişini sağlayan koalisyon güçlerinden bir ülke istihbaratına çalışan ajan” Şanlıurfa’da tutuklandı. Muhammed Reşad adlı Suriyeli diş doktoru, tek kişilik hücrede tutuluyor.

“25 yabancının IŞİD’e katılmasına aracılık ettim, Kanada’ya bilgi aktarıyordum”

Reşad, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği ifadede, “Savaşmak için sınırı geçenlerin bilgilerini Kanada'ya aktarıyordum. Ailem Suriye'de olduğu için korkumdan IŞİD'in isteği doğrultusunda İngiliz ve diğer yabancıların geçişine yardım ediyordum. Casusluk gibi bir niyetim yoktu, Kanada'ya bilgi aktarmam ise IŞİD ve terörizmle mücadele edilmesi içindi" dedi.

Bugüne kadar 25 yabancının IŞİD’e katılmasına aracılık yaptığını söyleyen Muhammed Reşad, yabancı savaşçıların nasıl Suriye’ye geçtiklerini ortaya koyan bilgiler de verdi.

Reşad: “IŞİD’e katılacak kişileri Gaziantep’te örgütün komutanına teslim ediyordum”

Reşad, geçişlerin nasıl sağlandığını şu şekilde anlattı: “IŞİD'de sınır komutanı olan Ebu Haris veya Ebu Bekir bana bu kişileri nereye bırakacağımı söylüyordu. Bu kişileri Gaziantep Otogarı’na indikten sonra taksiyle kent merkezinde Ebu Haris veya Ebu Bekir'in bildirdiği yerde, başka kişilere teslim ediyordum. Onlar nereden ve nasıl Suriye'ye götürülüyorlar, bunu bilmiyorum. IŞİD'de komutan olan Ebu Kaka, Ebu Mansur, Ebu Haris bana para gönderileceğini söyleyince gelen parayı çeker Şanlıurfa'da kuyumculuk yapan Suriyeliler aracılığıyla Suriye'ye gönderirdim.”

Türkiye içinde hiçbir eylem yapmadığı gibi Türkiye aleyhine herhangi bir davranışta bulunmadığını ifade eden Suriyeli diş doktoru, terörizm faaliyetlerinin önüne geçmeyi hedeflediğini iddia etti. Kanada’ya iltica başvurusunda bulunduğu belirten Muhammed Reşad, bu aracılık faaliyeti karşılığı 800 ila 1.500 dolar aldığını açıkladı.

Erdoğan: “Avrupa ve Amerika’nın kapıları Suriyeli mültecilere kapı duvar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde de IŞİD ve Suriye’deki savaş karşısında Batılı ülkelerin tutumu vardı. Batı’nın Suriye’ye yaklaşımını eleştiren Cumhurbaşkanı, ''Suriye'deki çatışmalardan kaçan mültecilere Avrupa kapıları, Amerika kapıları tam anlamıyla duvar. Kendi vatandaşlarının burnu kanadığında dünyayı ayağa kaldıranlar, Akdeniz'in adeta bir mülteci mezarlığı haline dönüşmesine seyirci kalıyor. DEAŞ denen örgüt kafa keserek, insanları topluca kurşuna dizerek, camileri, türbeleri, kütüphaneleri, okulları yıkarak bir medeniyet katliamı gerçekleştirirken, onlar sadece örgüte katılan üç-beş vatandaşlarının derdindeler’ diye konuştu.


XS
SM
MD
LG