Erişilebilirlik

İngiltere'de BP'nin Sanat Sponsorluğuna Karşı Kampanya


Sanatçılar ve çevreciler, petrol devi BP’nin sponsorluğunu kabul eden İngiltere’deki sanat galerileri ve müzelere karşı savaş açtı. Meksika Körfezi’nde bir petrol kuyusunda meydana gelen kazanın yolaçtığı petrol felaketinden sonra BP’nin imajını düzeltme girişimleri de yakın takip altına alındı. Ancak Amerika'nın Sesi Londra muhabiri Henry Ridgwell'in haberine göre, İngiltere’de sanata ayrılan ödeneklerin büyük ölçüde kesintiye uğraması nedeniyle çok sayıda sanatsever, BP’nin sanata verdiği destekten memnun.BP, İngiltere’deki en büyük ve popüler sanat olaylarına mali destek veriyor. Tate Müzesi ve Ulusal Portre Galerisi, dünyanın en ünlü sanat eserlerine, British Museum ise dünyanın dört bir yanından toplanan eserlere evsahipliği yapıyor. BP, operanın da başlıca sponsoru. Şirket halkla ilişkiler için milyonlarca dolar harcıyor. Ancak BP’ye ait petrol kuyusundaki patlamanın yolaçtığı çevre felaketi, şirketin olumlu imajına gölge düşürdü.

Sanatçılarla çevreciler, İngiltere’de sanat çevreleri ve petrol sanayii arasındaki ilişkiyi eleştiriyor. Sanatçı John Jordan BP karşıtı kampanyayı düzenleyenlerden. Jordan şunları söylüyor: ”Şu anda iklim krizi yaşıyoruz. ‘Bu şirketleri destekleyen bir kültür mü yoksa başka birşey mi istiyoruz?” diye sormamız gerekiyor. Bu soruları sormanın tam zamanı. Petrol şirketlerinin kirli parasını almaktan vazgeçmeliyiz.”

İngiltere'deki protesto gösterileri son derece renkli geçiyor. Tate Galerisi’nde BP’nin sponsorluğunun 20‘inci yılı kutlamasında göstericiler, davetlilerden hemen önce girişi petrol ve kuş tüyleriyle kapladı.Tate Modern Sanat Galerisi’ndeyse uçlarına ölü balıklar takılmış içi helyum dolu balonlar gökyüzüne bırakıldı. Galeri yetkilileri, balonları tüfeklerle vurmak zorunda kaldı. BP sponsorluğunda gerçekleştirilen British Museum’daki Easter Adası sergisindeyse içi petrol dolu yumurtalar kırıldı.

Galeri ve müzeler, yayınladıkları ortak açıklamada, BP’nin sponsorluğunu savundu, sanata olan uzun vadeli katkılarına teşekkür etti, şirketin, sanatı daha geniş geniş kitlelere ulaştırma vizyonunu paylaştıklarını bildirdi.

İngiltere Hükümeti ekonomik durgunluk nedeniyle kültür ve sanat harcamalarında yüzde 25‘lik kesintiye gidiyor. İngiltere Sanat Konseyi Başkanı Alan Davey bundan kaygılı. Davey şunları söylüyor: ”Bu gösterilere katılanlar mantıklı düşünmüyor. Eğer galeri ve müzeler en güzel sergileri açmak, sanatseverler de sanat programlarının sürdüğünü görmek istiyorsa özel sponsorların parasını kabul etmeleri gerekir. Başka çareleri yok.”

Amerika’nın Sesi, Tate Modern Sanat Galerisi’nin önünde bazı ziyaretçilerle konuştu. Bir İngiliz kadın görüşlerini şöyle özetledi: ”Büyük şirketlerin sanata destek vermeleri güzel birşey. BP’nin sponsorluğu sona ererse Tate gibi müzeler varlığını sürdürebilir mi bilemiyorum.”

Bir İngiliz sanatsever de şöyle konuştu: ”BP şaibe altında bir şirket. Bunun nedeni sadece Meksika Körfezi’ndeki petrol felaketi değil, Kanada’daki katran kumları da soruşturma altında. BP korkunç bir şirket.”

Sanatseverlerden biri de Amerika'nin Sesi mikrofonlarına şunları söyledi: ”BP’nin iyi bir şirket olduğunu ve haksız yere eleştirildiğini düşünüyorum. Şirketin sanata destek vermesinden memnunum.”

İngiltere’deki galeri ve müzeler, ücretsiz giriş uygulamasına ve geniş kapsamlı sergiler hazırlamaya devam edebilmek için sponsorlara ihtiyaç duyduklarını bildiriyor. Ancak çevreciler, kirli para sanattan uzaklaştırılıncaya kadar protestolara devam etmeye kararlı görünüyor.

XS
SM
MD
LG