Erişilebilirlik

İngiltere’de Polis Sinir Gazı Kanıtı Arıyor


İngiltere'nin Amesbury kentinde bilincini yitirmiş şekilde bulunan Charlie Rowley'le Dawn Sturgess'in sinir gazına maruz kalmış olabilecekleri haberlerinin yankıları sürüyor.

İngiliz polisi çiftin, eski Rus ajanı Sergey Skripal'la kızının zehirlendiği “Noviçok” maddesine maruz kaldığından şüpheleniyor.

Eski ajanın zehirlenmesinden Rusya'yı sorumlu tutan İngiltere, son kimyasal zehirlenme olayının ardından 100'den fazla polis memurunu ipucu bulmak üzere görevlendirdi. Kremlin, Londra’nın suçlamalarını kabul etmiyor.

Polis, çiftin Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı sırasında ürettiği sinir gazından etkilenmiş olabileceğinden hareketle o yönde delil aramayı sürdürüyor. Soruşturmayı İngiliz polis teşkilatının terörle mücadele birimi yürütüyor.

Çiftin yaşadığı kasabanın, eski Rus ajanının zehirlendiği kente yakın olması yeni bir zehirlenme olayı yaşanmış olabileceği konusundaki endişeleri arttırıyor.

Kimyasal maddeyle zehirlendiği tespit edilen Charlie Rowley'le Dawn Sturgess'in tedavisi devam ediyor. Cumartesi günü hastaneye kaldırılan 44 yaşındaki Dawn Sturgess'le 45 yaşındaki Charlie Rowley’nin sağlık durumları ciddiyetini koruyor.

Polis, çiftin, eski Rus casusu Sergei Skripal ve kızı Yulia'ya yönelik Salisbury'deki saldırının ardından halka açık bir yere atılmış kimyasal maddeyle temas etmiş olma ihtimalini de gözönünde tutuyor.

Arkadaşı Ben Jordan, zehirlenen Rowley’i “Yerden sigara izmaritlerini toplar. Çöp kutularına atılmış kullanabileceği ya da satabileceği şeyler arardı” diye tanımladı.

Bulgular da Rowley’in herhangi bir şeyi çöpten kıymetli olduğunu düşünerek alabileceğine işaret ediyor.

Uzmanlar bir kaç miligramlık kokusuz sıvı Noviçok’un insanı birkaç dakikada öldürebileceğine işaret ediyor. Polis delil toplamak için sürdürdüğü çalışmalarda özel koruyucu ekipman ve solunum cihazları kullanıyor.

Polis, Sturgess'in zehirlenmeden önce yaşadığı Salisbury'deki John Baker House'da kapsamlı bir soruşturma yürütüyor.

Bu arada polisin araştırmaları sürerken bölgede benzer bir durumla karşılaşma riski olan evsizler güvenli yerlere nakledildi.

Bilimadamları, Noviçok bulmak için teknolojiyi kullanmanın çok kolay bir yolu olmadığını söylüyor. Leeds Üniversitesi'nde Çevre toksikolojisi profesörü olan Alastair Hay, Noviçok tespiti için özel bir yöntem olmadığını belirtiyor.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG