Erişilebilirlik

İngiltere Parlamentosu’nda Brexit Oylaması


İngiltere Parlamentosu’nda Brexit Oylaması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası, hükümetin AB'den ayrılma sürecine yönelik takvime uyulacağını öngören bir önergeyi kabul etti.

Bağlayıcılığı bulunmayan ancak sembolik önem taşıyan önerge 89'a karşı 461 oyla kabul edildi.

Hükümet kanadı bu önergeyi ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin hükümetin Brexit planını açıklamasını talep eden önergeye karşı getirmişti.

Milletvekilleri ayrıca hükümetin Brexit planının AB'den ayrılma süreci başlatılmadan parlamentoda dikkatle incelenmesini ve denetlenmesini öngören muhalefet önergesini de 75'e karşı 448 oyla kabul etti.

Bu önergenin de bağlayıcılığı bulunmuyor ancak muhalefet partilerinin, Brexit stratejisini açıklamak istemeyen İngiltere hükümetini zorlaması açısından önemli görülüyor.

Buna karşın muhalefet partilerinin hükümetin Brexit takvimine uyulacağını onaylaması iktidara açık çek verildiği yorumlarına neden oldu.

Bazı İşçi Partili milletvekilleri ise bu oylamayla muhafazakarların "tuzağına düştükleri" şeklinde görüş bildirdi.

Meclis mücadelesi temyiz sürecine denk geldi

Parlamentoda Brexit üzerine iktidar ve muhalefet partileri arasındaki mücadele AB'den ayrılma sürecinin Temyiz Mahkemesi'nde görülmeye başlandığı bir döneme denk geldi.

Londra'daki Temyiz Mahkemesi Brexit sürecini hükümetin mi yoksa parlamentonun mu başlatacağı konusunda Ocak ayı içinde hüküm verecek.

Yüksek Mahkeme geçen ay hükümetin AB'den ayrılma sürecini parlamento onayı olmadan başlatamayacağı yönünde hüküm vermişti.

İngiliz hükümeti ise kararı Temyiz Mahkemesine taşımıştı.

İngiltere Başbakanı Theresa May ve ekibi AB'den çıkış sürecini resmen başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini meclis onayı olmadan yürürlüğe sokma yetkisine sahip olduğunu savunuyor.

Dört gün süren ve 11 yargıcın baktığı temyiz duruşması ülkede derin görüş ayrılıklarına neden oldu.

İskoçya ve Galler adına avukatların dahil olduğu duruşmada hükümetin uluslararası anlaşmaları bozma yetkisi olduğu, ancak İngiltere yasalarına eklemlenmiş AB müktesebatını feshetmek için yeni bir yasa gerektiği savunuluyor.

Uzmanlar Temyiz Mahkemesi'nin, Yüksek Mahkeme kararını onaması durumunda Başbakan May'in Brexit takviminin bütünüyle etkileneceği yorumunu getiriyor.

Buna karşın muhafazakar medya kuruluşları yargıçların siyasete ve halk iradesine müdahale etmemesi gerektiği yönde yayın yapıyorlar.

May, Brexit sürecini 31 Mart 2017 tarihinde başlatacaklarını açıklamıştı.

Süreç resmen başlatıldıktan sonra AB'den çıkış anlaşmasının koşullarının belirlenmesi için Brüksel ile müzakereler başlayacak.

23 Haziran'da yapılan AB referandumunda İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler'den oluşan Birleşik Krallık halkının yüzde 51,9'u AB'den çıkışa destek vermişti.

İngiltere'de Temyiz Mahkemesi ya da Üst Mahkeme olarak bilinen mahkeme diğer ülkelerde anayasa mahkemelerinin muadili olarak görev yapıyor. Yüksek Mahkemenin kararları temyiz edilirse Üst Mahkemeye taşınıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG