Erişilebilirlik

İngiltere'de Doktorlardan Hükümete Protesto


İngiltere'de Muhafazakar Parti hükümetinin uyguladığı politikalar nedeniyle sağlık sektöründeki kriz giderek büyüyor.

Ülke genelinde görev yapan genç doktorlar, yurtdışına gitmelerine neden olacak veya beceri ve yeteneklerini kullanamayacakları başka alanlarda çalışmaya zorlanmaktan şikayetçi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, sağlık sektöründe kesintiye gidileceğini açıkladı. Bu kesintilerle zaten en düşük oranda ücret alan genç doktorlar, ekonomik sorunlarla karşı karşıya bırakılıyor.

Muhafazakar Parti ve Liberal Demokrat Parti koalisyon hükümeti döneminde yapılan değişikliklerle üniversitelerdeki eğitim ücretleri 3 katına çıkarılmıştı. Bu rakam yılda ortalama 9500 İngiliz sterlinine eşit. Doktorların borçlanarak tamamladıkları üniversite ödemeleri, göreve başladıklarında ücretlerinden kesiliyor.

Genç bir doktorun, uzmanlaşmak için müracaat etmesi için yaklaşık 5 yıl, uzman olmak için de 5 ile 8 yıl geçmesi gerekiyor.

Londra'da toplanan binlerce doktor hükümetin sağlık sektöründe değişiklik yapma kararını protesto etti.

İngiltere'de Doktorlardan Hükümete Protesto
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00


Sağlık sektöründe yapılacak değişikliklerle genç doktorların çalışma saatleri Pazartesi'den Cuma'ya sabah 7 akşam 7 yerine sabah 7'den akşam 10'a kadar uzatılıyor ve doktorlara fazla mesai ödenmesi planlanmıyor.

Londra'da toplanan 3000'den fazla doktor, hükümetin sağlık sistemindeki kararlarını protesto ederek eylem yaptı. Doktorlar başbakanlık binası önünde İngiltere Başbakanı David Cameron'la Sağlık Bakanı Jeremy Hunt'ı protesto etti.

Doktorlar hükümetin sağlık sistemindeki kesintileri, diğer sağlık sektörü çalışanları için de uygulamaya başlamasından korktuklarını dile getirirken, Sağlık Bakanı Jeremy Hunt ile sendikalar arasındaki görüşmeler devam ediyor.

İngiltere'de Doktorlardan Hükümete Protesto
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

XS
SM
MD
LG