Erişilebilirlik

İngiltere'de Emlak Sektörü Kara Para Aklıyor


İngiltere'de Emlak Sektörü Kara Para Aklıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

Yolsuzlukla mücadele grupları, özellikle Rusya kaynaklı milyarlarca dolarlık kirli paranın Londra’da emlak alımlarıyla aklandığına dikkati çekiyor. İngiliz hükümeti sonunda bu durumla mücadele kararı aldı.

Son 5 yıl içinde Londra’da ortalama emlak fiyatları yüzde 42 arttı. Uzmanlar bunun kısmen suç gruplarının ekonomiye aktardığı kirli para sonucu gerçekleştiğini söylüyor.

Geçenlerde Rusya’dan Nakitle isimli bir televizyon belgeselinde, eylemci Roman Borisoviç, çalıntı parayla emlak satın almaya çalışan bir Rus bakanı canlandırdı. Borisoviç, programda Londra’da çalışan birkaç emlakçıyı ziyaret ediyor. Amerika’nın Sesi’yle Skype aracılığıyla konuşan Borisoviç olayları şöyle özetledi: “Hepsi satış yapmak için istekliydi. Onlara bu paranın çaldığım ilaç satın alma parası olduğunu ve hastaların sağlık hizmetlerinden mahrum kaldığını söylesem de bunu hiç umursamadılar.”

Emlakçılar, Borisoviç’e evleri, alıcının kimliğini gizli tutan aracı şirketler aracılığıyla satın almasını tavsiye etmiş. Bir emlakçı da Kıbrıs’taki vergi muafiyetinden yararlanmasını ve de İngiltere’ye yakın Jersey adasında paravan şirket kurmasını önermiş.

Borisoviç, “Bu emlakçı, Jersey’deki bankacılarla birlikte hesabı açma ve Kıbrıslı bir avukatla bir araya gelme konusunda son derece istekliydi” diyor.

Resmi rakamlara göre, İngiltere’de 191 milyar dolarlık emlak, paravan şirketlerin elinde. Singapur ziyaretinde gazetecilerle konuşan Başbakan David Cameron, bunların çoğunun meşru şirketler olduğunu söylese de bazı sorunlar olduğunu doğruladı: “Yolsuzluğa bulaşan devlet yetkililerinin ve organize suçun anonim, paravan şirketler aracılığıyla haksız yollarla elde ettikleri paraları Londra’da emlak yatırımına dönüştürmesini engellemeliyiz.”

Uzmanlar, hükümetin yıllardır bu tür para aklama operasyonlarını bildiğini söylüyor: “Bu para suçtan ve belki de terörden geliyor. Bununla acilen ilgilenilmesi şart.”

İngiliz yasalarına göre emlakçıların, mal alımında şüpheli nakit kullanılmasını polise bildirmesi gerekiyor. Ancak birçok emlakçı, karmaşık dolandırıcılık suçlarını fark etmenin kendi işleri olmadığını düşünüyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG