Erişilebilirlik

İngiltere’de seçimi İşçi Partisi kazandı, Keir Starmer yeni başbakan


İngiltere'nin yeni Başbakanı Keir Starmer oldu.
İngiltere'nin yeni Başbakanı Keir Starmer oldu.

İngiltere’de dün yapılan genel seçimi 14 yıldır muhalefette olan İşçi Partisi kazandı. Ülkenin yeni Başbakanı 2020’den bu yana partinin başında bulunan 61 yaşındaki Keir Starmer oldu.

Buckingham Sarayı'nda Kral Charles ile görüşen Starmer, yeni hükümeti kurma yetkisini aldı. Starmer daha sonra İngiltere'nin yeni başbakanı olarak ilk kez Downing Street'e gitti.

İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Buckingham Sarayı'nda Kral Charles ile görüşerek hükümeti kurma yetkisini aldı.
İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Buckingham Sarayı'nda Kral Charles ile görüşerek hükümeti kurma yetkisini aldı.


Şimdiye kadar açıklanan resmi seçim sonuçlarına göre, 650 sandalyeli parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda, İşçi Partisi 412, Muhafazakar Parti 121, Liberal Demokrat Parti 71, ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi (SNP) 9, göçmen karşıtı Reform Partisi ise 7 sandalye kazandı.

İngiltere’de seçimi İşçi Partisi kazandı, Keir Starmer yeni başbakan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00


Dar bölge seçim sisteminin uygulandığı ülkede, bir partinin iktidara gelebilmesi için 650 koltuğun en az 326'sını kazanması gerekiyor.

Seçim sonucuyla ülkede 14 yıllık Muhafazakâr Parti dönemi de sona ermiş oldu. İngiltere, Muhafazakâr Parti döneminde, 2016’da yapılan referandumla Avrupa Birliği’nden ayrılmıştı. 68 milyonluk ada ülkesi, Kıta Avrupası ülkelerinin aksine daha sağa değil, merkez sola kaydı.

"Değişim şimdi başlıyor"

İşçi Partisi lideri Keir Starmer seçim zaferi konuşmasında, “Başardık. Değişim şimdi başlıyor. 14 yılın ardından sonunda geleceğimizi yeniden elimizde tutma fırsatını yakaladık” dedi.

Seçimi kaybeden ve görevinden istifa eden Muhafazakar Parti lideri Rishi Sunak ise, yenilginin tüm sorumluluğunu üstlendiğini ifade ederek, yoğun çaba sarfederek çalışan Muhafazakar Partililer'den özür diledi.

Sunak, görevinden ayrılmadan önce Downing Street'teki başbakanlık ofisinin önünde halka hitaben yaptığı konuşmada, "Bu işe her şeyimi verdim, ancak hükümetin değişmesi gerektiğine ilişkin net bir işaret gönderdiniz ve önemli olan tek karar sizinki" dedi.

"Öfkenizi, hayal kırıklığınızı duydum ve bu kaybın sorumluluğunu üstleniyorum" diyen Sunak, aralarındaki anlaşmazlıklar ne olursa olsun Starmer'a "iyi niyetli bir kamu adamı" olarak saygı duyduğunu söyledi.

Sunak, "Kendisi ve ailesi bu kapının ardındaki yeni hayatlarına büyük bir geçiş yaparken anlayışlı olmamızı hak ediyorlar" dedi.

Muhafazakar Parti’nin önde gelen bazı isimleri de seçimle koltuklarını kaybetti. Bu isimler arasında Rishi Sunak’tan önce Başbakanlık yapan Liz Truss ve Savunma Bakanı Grant Shapps de bulunuyor. Sunak'ın kabinesinden birçok ismin milletvekili seçilememesi dikkat çekti.

Nigel Farage parlamentoda

Seçimin bir diğer dikkat çekici sonucu ise AB ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen Nigel Farage’ın Reform Partisi’nden ilk kez milletvekili seçilmesi oldu. 60 yaşındaki Farage X sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşarak seçildiği bölgeye teşekkür etti ve "Bu sadece başlangıç" diye yazdı.


2018'de Brexit Partisi adıyla kurulan küçük sağcı parti Reform, ülkede daha sert göç politikalarının uygulanması gerektiğini savunuyor. Farage, 2016’da yapılan referandumla İngiltere’nin AB’den ayrılmasında önemli rol oynayan, etkili bir siyasi figür olarak biliniyor.

İşçi Partisi’nin eski lideri Jeremy Corbyn ise bağımsız aday olarak girdiği seçimde aday olduğu Londra’nın kuzey Islington bölgesinden milletvekili seçildi ve parlamentoya girdi. İşçi Partisi liderliğini Corbyn’den devralan Keir Starmer son dört yılda partiyi soldan, daha merkez sola kaydırmaya çalıştı.

Starmer seçim kampanyası boyunca değişim vurgusu yaparak, seçilmesi halinde İngiltere’nin gerileyen kamu hizmetleri ve düşen yaşam standartlarının iyileştirileceği vaadinde bulundu.

İngiltere'nin yeni Başbakanı Keir Starmer ve eşi Victoria.
İngiltere'nin yeni Başbakanı Keir Starmer ve eşi Victoria.

Keir Starmer kim?

İngiltere'nin 61 yaşındaki yeni Başbakanı Keir Starmer, ülkenin güneyindeki küçük bir kasabadan ve ismini İşçi Partisi'nin kurucusu Keir Hardie'den alan sol görüşlü bir aileden geliyor.

Londra doğumlu insan hakları avukatı Starmer, 2015'te İşçi Partisi milletvekili seçildi ve 2020'de partinin liderliğine getirildi.

Starmer, ailesinde üniversiteye giden ilk kişi oldu ve Leeds Üniversitesi'nde hukuk okudu, ardından ise Oxford Üniversitesi'nde lisansüstü eğitimi aldı.

Starmer ayrıca eski İşçi Partili Başbakan Tony Blair'in döneminde ayrılıkçı IRA ile yapılan Kuzey İrlanda Hayırlı Cuma Anlaşması sırasında insan hakları danışmanı olarak görev yaptı.

Keir Starmer'a 2014 yılında ceza adaletine yaptığı hizmetlerden dolayı şövalye nişanı verildi. İngiltere'nin yeni Başbakanı, eski bir avukat olan Victoria Starmer ile evli ve iki çocuk babası.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur duruşma talebine ret – 24 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG