Erişilebilirlik

İngiltere'de Yüz Binlerce Kişi Ağrı Kesici Bağımlısı


İngiltere'nin Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) verilerine göre doktorların reçeteyle verdiği güçlü ağrı kesici ilaç kullanan hastaların sayısı son on yılda 12 milyondan 24 milyona çıktı.

İngiltere'deki araştırmalar ülkede yaklaşık 200 bin kişinin bu ağrı kesicilere bağımlı olduğunu öne sürdü.

Doktorlara bağımlılık yaratan afyon bazlı ağrı kesici reçetelerini hastalarına kolayca verdikleri eleştirisi getiriliyor.

Guardian gazetesinin haberine göre akut ve kronik ağrı tedavisi için anestezi dalında uzman yetiştiren Faculty of Pain Medicine ve Kraliyet Eczacılık Cemiyeti kodein ve tramadol gibi yüksek afyonlu ilaçların kullanımındaki artıştan endişeli. Uzmanlar halen on binlerce hastanın bu ilaçlara bağımlı olabileceği uyarısında bulunuyor.

Tıp Fakültesi dekanı Dr. Barry Miller İngiltere'de ağrı kesici kullanımındaki artışın kaygıyla karşılanması gerektiğini söyledi. Miller "Bu artışın bir kısmı tıp dünyasındaki profesyonellerin bu ilaçların etkisini daha iyi anlamasına bağlı olabilir. Ancak gereksiz reçetelerin verilmesinden endişeliyiz" dedi.

NHS dijtial verileri ise 2006 yılında bu ağrı kesicileri kullanan 12 milyon hastanın 2016 yılında 24 milyona çıktığını ortaya koydu.

Yüzde 287'lik artış

Reçeteli ilaçlar arasında oksikodon kullanımı 387 bin hastadan yaklaşık 1.5 milyon hastaya ulaştı. Bu on yıl içinde yüzde 287'lik bir artışa denk geliyor. Aynı dönemde morfin sülfat reçetelerinde yüzde 236'lık bir artış ve fentanil içinse yüzde 143'lük bir artış yaşandı.

Miller bu ilaçların İngiltere'de yaşayan on binlerce hastanın hayat kalitesini artırabileceğini ancak NHS personelinin bu ilaçları yazarken fayda yerine daha çok zarar vermediklerini iyi düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Kolaylıkla verilen reçeteler sonucunda bazı araştırmalar 192 binden fazla hastanın halihazırda bu ilaçlara bağımlı olduğunu ortaya koydu.

ABD'de de 1999 yılından bu yana oksikodon, hidrokodon ve metadon gibi ilaçların kullanımı dört kat arttı. Verilere göre 1991 ile 2011 yılları arasında bu ilaçların reçeteleri yılda 76 milyondan 219 milyona çıktı.

Uzmanlar İngiltere'de bu ağır ilaçların kullanımındaki artışı "göz önünde saklı bir kamu sağlık felaketi" olarak tanımlıyor.

İlaç kullanımı konusunda bilgi toplayan DrugWise örgütünden Harry Shapiro ağrı kesici bağımlısı olan hastalara yardım edilmesi için daha fazla özel merkezlerin kurulması gerektiğini söyledi.

Shapiro "İnsanlar sokaklara çıkıp torbacılardan uyuşturucu satın almıyor, ağrı kesici alıyorlar. Bu göz önünde saklı, her aile hekimi kliniğinde ya da ağrı tedavisi merkezinde görülen bir sorun" dedi.

Bu hapları kullanan bazı hastalar da doktorlarının reçete yazmasının ardından keyif amaçlı kullandıklarını kabul ediyor.

Afyon içerikli bu ilaçlar omurilik, beyin ve sinir sisteminin farklı bölümlerinde etkili.

Opioid olarak bilinen ilaçlar yaralanmalardan sonra ağrı hissini azaltıyor. Bu ilaçların en büyük tehlikesi bağımlılık yaratması ve kullanım durduktan sonra hastanın şikayetlerinin artması.

Kodein gibi ilaçlar ise kanser hastaları için etkili olabiliyor ancak uzun vadeli ağrılarda etkileri azalıyor. Bu ilaçlar ayrıca kronik kabızlık ve tehlikeli yatıştırıcılık gibi yan etkilere sahip.

Oxford Üniversitesi'nde anestezi ve ağrı yönetimi bölümünde görevli Dr. Jane Quinlan "Kronik ağrıdan şikayetçi hastaların çoğunda opioidler ağrıyı azaltmıyor, ayrıca yan etkileri hayat kalitelerini ciddi oranda düşürebilir. Zaman içinde opioid ilaçlar hastayı ağrıya daha hassas hale getiriyor" dedi.

Bazı uzmanlar ise bu tür ilaç kullanımın yasadışı uyuşturucu kullanımına yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG