Erişilebilirlik

İnsan Hakları İzleme’den Türkiye’ye Eleştiri


İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre, Türkiye, Irak ve Ürdün’ün savaştan kaçan Suriyeliler’i sınırda durdurması yüzünden binlerce kişi tehlikeli sınır bölgelerinde mahsur kaldı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW) Irak, Ürdün ve Türkiye'yi, sınırlarını Suriyeli sığınmacılara kapamakla suçladı. Örgüt, üç ülkenin, çok sayıda sınır kapısını ya tamamen kapatarak ya da sadece sınırlı sayıda Suriyeli’nin geçmesine izin vererek on binlerce kişinin Suriye'nin çok tehlikeli sınır bölgelerinde tehlikeli koşullar altında kalmasına sebep olduğu suuçlamasında bulundu. İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre, yalnızca Lübnan Suriyeliler’e kapılarını açık tutma politikasını devam ettiriyor.

Örgüt, Türkiye'nin Suriye sınırına yakın olan Bab el-Selam kampının 25 Haziran’da hava saldırısında isabet aldığını ve yedi kişinin ve yaralandığını hatırlatıyor. Bu yedi kişinin tedavi için Türkiye'ye girmesine izin verildiğini belirten örgüt yetkilileri, buna karşılık Türk makamlarının sınırı kapalı tutmaya devam ettiğini kaydediyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü mülteci araştırmacısı Gerry Simpson, Türkiye, Irak ve Ürdün’ün de sığınmacı sayısının fazlalığı nedeniyle zorluk yaşadığını da gündeme getirdi ve “Uluslararası bağışçılar cömertçe destek vererek, insani yardım örgütleri de yaklaşık iki milyon mülteciye yardım ederek Suriye'nin komşularına destek olmalıdır” dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerine göre Haziran ortası itibariyle Ürdün'deki kayıtlı mülteci sayısı 480,000’e çıktı. Bu sayı Türkiye'de yaklaşık 387,000, Irak'ta ise 158,000. Lübnan'daki kayıtlı Suriyeli mülteci sayısı da 550,000'i geçmiş durumda. Bu rakam Lübnan nüfusunun yaklaşık yüzde 10’una eşit. Lübnan hükümeti ülkede yaşayan Suriyeli sayısının bir milyonu aştığını tahmin ediyor. Birleşmiş Milletler Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı sayısının da yılsonuna kadar 1 milyonu bulacağını tahmin ediyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Ürdün'ün Filistinli ve Iraklı mültecileri, bekar erkekleri ve kimlik belgesiz kişileri hukuk dışı biçimde sınırdan sokmamasıyla ilgili Mart 2013 tarihli basın açıklaması için:
http://www.hrw.org/news/2013/03/21/jordan-obama-should-press-king-asylum-seeker-pushbacks

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Avrupa Birliği'ne Suriyeli mültecilerin korunmasının arttırılması yönünde çağrı yaptığı Aralık 2012 tarihli basın açıklaması için:
http://www.hrw.org/news/2012/12/23/eu-provide-protection-syrian-refugees

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Irak ve Türkiye'ye Suriyeli mültecileri sınırdan uzaklaştırmaktan vazgeçmesi çağrısı yaptığı Ekim 2012 tarihli basın açıklaması için:
http://www.hrw.org/news/2012/10/14/iraqturkey-open-borders-all-syrian-refugees-0

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Suriye ile ilgili raporları için:
http://www.hrw.org/middle-eastn-africa/syria
XS
SM
MD
LG