Erişilebilirlik

Internet'te Özgürlüğün Sınırları New York'ta Tartışıldı


Internet'te Özgürlüğün Sınırları New York'ta Tartışıldı

New York'ta düzenlenen iki uluslararası konferansta Internet'te ifade özgürlüğünün sınırları ele alındı. Konferanslara Türkiye'den katılan Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaman Akdeniz ifade özgürlüğünün yasal sınırlarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı

İfade özgürlükleri ve bu alandaki kısıtlamalar Youtube, Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin yaygınlaşmasıyla yeni bir boyut kazandı. Batılı ülkeler nefret söylemi gibi daha çok bireyi ve bireylerin kişilik haklarını koruma amaçlı kısıtlamalara yöneliyor. Çin ve İran gibi baskıcı ülkeler de mevcut rejime tehdit oluşturacağı gerekçesiyle Internet özgürlüğünü olabildiğince kısıtlamayı hedefliyor. New York’ta düzenlenen iki uluslararası konferansta Internet’te ifade özgürlüğünün ve kısıtlamalarının yasal sınırları tartışıldı. Konferansa Türkiye’den katılan Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaman Akdeniz, Melek Çağlar’ın sorularını yanıtladı.

  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG