Erişilebilirlik

Iowa'daki Cumhuriyetçi Parti başkan adayı ön seçiminin kazananı Donald Trump


Cumhuriyetçi Parti’nin Iowa'daki ön seçimini eski Başkan Donald Trump kazandı.
Cumhuriyetçi Parti’nin Iowa'daki ön seçimini eski Başkan Donald Trump kazandı.

ABD'de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayını belirlemek için ilk eyalet ön seçimi Iowa’da yapıldı.

Eski Başkan Donald Trump Iowa’daki ön seçimi kazanarak, 2024 Cumhuriyetçi başkan adaylığı için ön sıralardaki yerini sağlamlaştırmış oldu.

Cumhuriyetçi Parti’de başkan adaylığı yarışında gözler Iowa’dan sonra New Hampshire’da
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

Yoğun kar yağışı ve soğuğun etkili olduğu Iowa eyaletinde dün yapılan oylamanın sonuçları belli oldu. Buna göre Trump oyların yüzde 51,1’ini alırken, en yakın rakibi Florida Valisi Ron DeSantis’e destek yüzde 21,2, eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley’e destek ise yüzde 19 oldu.

Trump sonuçların açıklanmaya başlamasıyla kendisine ait sosyal medya platformu Truth Social’dan “Teşekkürler Iowa, hepinizi seviyorum” diye yazdı.

Zafer konuşmasında ise 77 yaşındaki Donald Trump, Iowa halkına teşekkür ederek, başkanlık seçimini kazanırsa neler yapacağına değindi.

Beyaz Saray’daki ikinci döneminde yerli enerji üretimini arttırma vaadinde bulunan Trump, ülkenin Meksika sınırıyla ilgili ise “kapatacağız, şu anda bir istila var” ifadesini kullandı.

Florida Valisi Ron DeSantis Iowa'daki ön seçimi ikinci sırada bitirdi.
Florida Valisi Ron DeSantis Iowa'daki ön seçimi ikinci sırada bitirdi.

Iowa yarışını ikinci sırada bitiren Ron DeSantis ise “medyanın kendisine karşı bir kampanya yürüttüğünü” savunarak, ABD’nin bir sonraki başkanı olacağı konusundaki inancını yitirmediğini, “bir sonraki başkan olarak bu ülke için gerekenleri yapacağım" sözleriyle ifade etti.

Eski BM elçisi Nikki Haley ise konuşmasında Trump’ı kutlayarak, soğuk hava nedeniyle Iowa’da zorlu bir kampanya süreci yürüttüklerini kaydetti.

Eski BM elçisi Haley bundan sonraki ön seçimlerde "yeni nesil muhafazakarlara oy verilmesi" çağrısında bulundu.
Eski BM elçisi Haley bundan sonraki ön seçimlerde "yeni nesil muhafazakarlara oy verilmesi" çağrısında bulundu.

Ön seçimin yapılacağı bir sonraki eyaletin New Hampshire olacağını dile getiren Haley, "Aynısından daha fazlasını mı istiyorsunuz, yoksa yeni nesil muhafazakar bir liderlik mi istiyorsunuz?" diye sordu. Haley, hem Trump’ın, hem de Biden’ın yaklaşık 80 yaşında olduğunu anımsattı.

Iowa, Cumhuriyetçi seçmenlerin Beyaz Saray adayını belirledikleri eyalet bazındaki yarışın ilkiydi.

Haley anketlerde yakaladığı ivmeyi kullanarak ikinci olmayı umuyordu ancak DeSantis'in yürüttüğü kampanya işe yaradı. Bu arada biyoteknoloji girişimcisi Vivek Ramaswamy Iowa’daki yarıştan çekilerek, Trump'ı destekledi.

Iowa'yı kazanan Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olacak anlamına mı geliyor?

Bölgede havanın çok soğuk olması ve kar yağışı, adayların destekçilerinin sandıklara gidip gitmeyeceği sorusunu gündeme getirmişti.

Trump seçimden bir gün önce destekçilerin hasta olsalar bile oy kullanmaya gitmeleri çağrısında bulunmuş, “ölseniz bile buna değer” ifadesini kullanmıştı.

Iowa’da zafer herhangi bir aday adayı için tarihsel olarak Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olacağı anlamına gelmiyor. 2008, 2012 ve 2016’da Iowa’daki ön seçimi kazananlar partinin başkan adayı olamadı.

Donald Trump 2016 seçimleri adaylığında Iowa’daki ön seçimde Ted Cruz’un ardından ikinci olmuştu.

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı 5 Kasım’da yapılacak ABD Başkanlık seçiminde, 81 yaşındaki mevcut Demokrat Başkan Joe Biden’la yarışacak. ABD'de yapılan son kamuoyu yoklamaları, Trump ile Biden'a desteği başa baş gösteriyor.

Forum

STÜDYO VOA

Norveç, İspanya ve İrlanda Filistin devletini tanıma kararı aldı - 22 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG