Erişilebilirlik

Irak Askerleri ve Kürt Peşmergeler Tetikte


Irak’ın kuzeyinde Eylül ayında yapılan referandumda sandıktan bağımsızlık talebi çıkması, ülkede gerilimin artmasına neden oldu. Son olarak Kerkük’te binlerce peşmerge görevlendirildi. Irak hükümeti askeri bir operasyonun henüz gündemde olmadığını söylese de yerel halk savaş çıkmasından endişe ediyor.

Kerkük’teki yerel gazetecilerden Dara Sayid Kerkük’te sivillerin ellerinde silahlarıyla sokağa çıktıklarını söylüyor.

Kürt liderler, aralarında Halk Hareketi Birlikleri adlı Şii milislerin de bulunduğu kalabalık Irak güçlerinin Kerkük kenti civarında, petrol sahalarının ve havaalanının yakınında konuşlandığını söylüyor.

Iraklı liderler ise kente saldırma planlarının olmadığını ve bölgede otoriteyi sağlamaya çalıştıklarını belirtiyor.

Ebadi: ‘Biz savaş çıkartmayacağız’

Son olarak Irak Başbakanı Haydar El Ebadi, “Bizim tarafımızdan bir savaş çıkartılmayacak” şeklinde tweet attı. Ebadi, “Silahlı kuvvetlerimiz Arap ya da Kürt kendi vatandaşlarına saldırmayacaktır. Yalan haberlerin ardında sefil bir gündem var” mesajını verdi.

Ancak Peşmerge güçlerinin komutanlarından Hasan Salih’e göre Iraklı güçler Kürtlerin kontrol ettiği topraklara girerse bu peşmerge tarafından savaş işareti olarak algılanacak.

Irak ve Kürt Peşmerge birlikleri, IŞİD militanlarına karşı birlikte savaşıyor. Amerika liderliğindeki koalisyon ise Bağdat ve Erbil arasındaki tartışmaların IŞİD’le mücadelede dikkati dağıtmasından endişe ediyor. Ancak bazı askerler sorunun diplomatik olduğu görüşünde…

Irak Özel Kuvvetler Komutanlarından Esat El Esadi, “Savaş olmayacak, bu siyasi bir problem ve diyalogla çözülecek” açıklamasını yaptı.

Peşmerge komutanlarından Tahir Aziz de müzakerelerin her iki taraf için en iyi çözüm olacağını söyledi. Ancak Aziz’e göre Iraklı liderlerin söylemi ne olursa olsun uluslararası müdahale olmazsa çatışma kaçınılmaz hale gelebilir.

Aziz, Halk Hareketi Birlikleri liderlerinin vereceği komutların Bağdat’tan gelecek komutlardan farklı olabileceğini sözlerine ekledi.

Irak ordusu Kerkük’teki bir Peşmerge üssünü devraldıklarını ancak bunun federal birliklerin normal bir eylemi olduğunu, savaş göstergesi olmadığını bildirdi. Peşmerge liderleri ise üssü gerilimi tırmandırmamak için terk ettiklerini aktardı. Bu üs iki buçuk yıl önce IŞİD militanlarına karşı mücadelede Peşmergelere verilen geçici bir mevziydi.

Yarı özerk Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, 25 yıldan uzun süredir kendi sınırlarına sahip. Iraklı askeri güçler buraya yalnızca Kürt yetkililerin izniyle giriyor. Ancak Eylül ayında bölgede yapılan bağımsızlık referandumu, Erbil ve Bağdat arasında gerilime neden olmuştu. Uluslararası toplumun ve Bağdat’ın tüm muhalefetine rağmen düzenlenen referandumda sandıktan yüzde 92 oranında “evet” oyu çıkmıştı. Bu tarihten bu yana uluslarası uçuşların durdurulması ve benzer yaptırımlarla bölge tecrit ediliyor.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG