Erişilebilirlik

Irak'ta 10 yıl aradan sonra bölgesel seçimler yapıldı


Sandıklar, 12 saat süren oy verme işleminden sonra Irak yerel saatiyle akşam 18.00'de kapandı.
Sandıklar, 12 saat süren oy verme işleminden sonra Irak yerel saatiyle akşam 18.00'de kapandı.

Iraklı seçmenler 10 yıl aradan sonra ilk kez bölgesel idare seçimleri için Pazartesi günü sandık başına gitti. Seçimler sonucunda iktidardaki Şii Müslüman ittifakın galip gelmesi bekleniyor. Şii iktidarın ana siyasi muhalifi olan Muktada El Sadr ise seçimleri boykot etti.

Seçimler, 2003 yılında Saddam Hüseyin'in devrilmesinden sonra Amerika tarafından oluşturulan genç Irak demokrasisi açısından bir sınav olarak değerlendiriliyor. Irak'ta 2025 yılında yapılması planlanan meclis seçimiyse son dönemde İran'a yakın grupların nüfuz kaydettiği Irak'ta güç dengelerini belirleyecek.

Sandıklar, 12 saat süren oy verme işleminden sonra Irak yerel saatiyle akşam 18.00'de kapandı. Seçimler sırasında güvenliği tehdit edici büyük bir gelişme yaşanmadığı ve sandık başına gitme oranının düşük olduğu bildirildi.

Irak'ta ülkenin dev petrol zenginliğinden fayda sağladığını hissetmeyen çoğu genç nüfus arasında seçimlere ilginin azaldığı gözleniyor. Dünyada en çok yolsuzluk yapılan ülkeler arasında görülen Irak'ta petrolden elde edilen gelirin çoğunun yanlış yönlendirildiği ya da çalındığı düşünülüyor.

Siyasetçiler, Bağdat'ın en iyi otellerinden birinde oy kullandıktan sonra seçmenleri oy kullanmaya çağırarak sandık başına gitme oranını arttırmaya çalıştı.

Pazartesi günkü bölgesel seçimler için 16 milyondan fazla Iraklı seçmen kayıt yaptırmıştı. Bu sayı, 2021 meclis seçimlerindeki kayıtlı seçmen sayısına kıyasla daha düşük. Yetkililer 22 milyon seçmenin kayıt yaptırma yeterliliği olduğunu söyledi. 2021 meclis seçimlerinde sandık başına gitme oranı, yeterlilik sahibi seçmenler arasında yüzde 41'di.

Irak'ta son yerel seçimler 2013 yılında yapılmıştı. O dönemdeki seçimler, Irak'ta geniş toprak parçalarını ele geçiren IŞİD militanlarına karşı verilen savaş nedeniyle ertelenmişti.

IŞİD'in mağlup edilmesinden bu yana Irak'ta güvenlik durumu iyileşti ve kamuoyu odağı, yetersiz hükümet hizmetlerine, yüksek işsizlik ve yolsuzluk oranına çevrildi.

Gözlemciler, 2005 yılından bu yana ilk kez seçimlerin düzenlendiği Kerkük'üyse yakından takip ediyor. Kerkük'te kısa süre önce de Kürt, Arap ve Türkmenler arasındaki etnik gerginlikler, can kaybıyla sonuçlanan şiddet eylemlerine dönüşmüştü.

Muktada El Sadr'ın Şii rakiplerinin, yerel idare konseylerinin büyük çoğunluğunda kontrolü ele geçirmesi bekleniyor.

Bu durum, İran'a yakın olan iktidardaki Şii ittifakın gücünü daha da pekiştirebilir.

Sadr'ın partisinin çekilmesinden sonra Şii ittifak, meclisteki en büyük bloğu oluşturdu.

İran ve Amerika karşıtı popülist lider Muktada El Sadr, seçimlerin, yozlaşmış siyasi sınıfın egemenliğini güçlendireceğini söylemişti.

Irak'taki 18 bölgenin 15'inde yapılan seçimlerde 285 konsey üyesi belirlendi. Bu konsey üyelerinin bölge valilerini atama ve yerel idari birimleri denetleme yetkisi bulunuyor.

Forum

STÜDYO VOA

Afganistan’dan çekilme süreciyle ilgili Kongre’den Blinken’a suçlama – 1 Mart
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG