Erişilebilirlik

Irak’tan ABD Federal Mahkemesine Türkiye Başvurusu


Irak Ceyhan limanı üzerinden petrol ihracatına ilişkin tahkim davasında Türkiye’nin tazminat ödemesi yönünde çıkan kararın uygulanması için ABD federal mahkemesine başvurdu.

Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC), Bağdat’taki merkezi hükümetin Ankara’yı 2014 ve 2018 yılları arasında Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Bağdat’ın onayı olmadan petrol ihraç etmesine izin vermekle suçladığı tahkim davasını karara bağlamıştı.

Ülkeler arasındaki ticaret anlaşmazlıklarını ele alan ve merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Ticaret Odası davada Irak’a tazminat ödenmesi gerektiği kararını vermişti.

Irak ABD’nin başkenti Washington’deki Bölge Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, tahkim davasında alınan tazminat kararının tanınması, doğrulanması ve uygulanmasını talep etti.

Türkiye tahkim davasında alınan kararın ardından, Ceyhan boru hattında petrol akışını durdurmuştu.

Bağdat merkezi Erbil’de bulunan Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Ceyhan üzerinden yaptığı petrol ihracatının yasadışı olduğunu savunuyor. Dünya petrol arzının yüzde 0,5’i bu boru hattından geçiyor.

Irak merkezi hükümeti ve Bölgesel Kürt Yönetimi geçen hafta Türkiye üzerinden petrol ihracatının yeniden başlaması için geçici bir anlaşma imzalamıştı ancak bölgeden gelen haberlere göre boru hattından petrol akışı henüz başlamadı.

Reuters’a daha önce konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar, Türkiye’nin boru hattını yeniden açmadan önce 2018’den sonraki dönemi kapsayan başka bir davanın daha sonuçlandırılmasını istediğini kaydetmişti.

Irak 25 Mart’ta yaptığı açıklamada tahkim davasını kazandığını belirtmiş, 2014-2018 arasındaki dönemi kapsayan davayla ilgili bilgi sahibi olan bir kaynak Türkiye’nin Irak’a yaklaşık 1,5 milyar dolar tazminat ödemesine karar verildiğini söylemişti.

Türkiye Enerji Bakanlığı da üç gün sonra yaptığı açıklamada, Irak’ın da Ankara’ya tazminat ödemesine karar verildiğini belirtmişti.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG