Erişilebilirlik

Irak Güçleri Kerkük Yakınındaki bir Hava Üssünü Ele Geçirdi


Irak ordusu, tartışmalı kent Kerkük çevresindeki bir havaalanı, petrol şirketi ve diğer bazı mevzilerin yanısıra kentin kuzeyindeki kilit bir hava üssünü ele geçirdiğini açıkladı.

Başbakan Haydar el-Ebadi’nin hükümet yanlısı güçlerden “Kerkük’te güvenliği sağlamalarını” istemesinin ardından güvenlik güçleri K1 hava üssünün kontrolunu Kürt savaşçılardan geri aldı.

Ebadi ulusa mesajında, Irak’ı “bölünme tehlikesi” içine soktuğunu söylediği Kürtler'in bağımsızlık referandumunun ardından harekete geçme sorumluluğu bulunduğunu belirtti.

Ebadi, “Tüm Irak halkının barış içinde yaşamaya devam etmesini istediğimiz bu kentte federal otoriteyi genişletme, güvenliği sağlama ve ülkenin zenginliklerini korumaya yönelik anayasal görevini yerine getirmek için harekete geçtik” diye konuştu.

Irak devlet televizyonu, hükümet askerlerinin Kerkük vilayetinde gece vakti “geniş bölgelerin” kontrolunu ele geçirdiğini bildirdi. Kürt yetkililer bunu yalanladı ancak Irak güvenlik güçlerinin milislerin de desteğiyle Kerkük kentine girmek ve hava üssü ve petrol sahalarını ele geçirmek için “büyük, çok yönlü bir operasyona” girdiğini kaydetti.

Kürt Bölgesel Güvenlik Konseyi, hükümet yanlısı güçlerin Peşmerge güçlerine “sebepsiz saldırı” düzenlemek amacıyla Kerkük’ün 10 kilometre güneyindeki Tuzhurmatu’dan ilerlediğini belirtti.

ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “Kerkük’teki durumu yakından takip ediyoruz ve tüm tarafları gerilimi daha da tırmandırıcı eylemlerden şiddetle kaçınmaya çağırıyoruz” dedi. Dillon ayrıca, IŞİD’e karşı savaştan dikkatleri dağıtacak “istikrar bozucu hareketlere” girişilmemesi çağrısında bulundu.

Koalisyondan yapılan açıklamada da, iki taraf arasında bu sabah yaşanan “temasın”, “kasıtlı olmadığına ve yanlış anlamadan kaynaklandığına” inanıldığı kaydedildi.

Kürtler 2014’te Irak’ın geniş bir kesimini ele geçiren IŞİD militanlarını yenmelerinden bu yana Kerkük kentinin kontrolunu ellerinde bulunduruyor ve petrol sahaları dahil çevresindeki bölgelerin kimin kontrol etmesi gerektiği noktasında merkezi hükümetle anlaşmazlık yaşıyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin üç hafta önce bağımsızlık referandumu düzenlemesinin ardından gerilim daha da yükseldi.

Ebadi hükümetinin yanısıra, Kürt nüfusa sahip komşu ülkeler Türkiye ve İran da referandumu yasadışı görüyor.

ABD de referandumun meşruluktan yoksun olduğunu ve “birleşik” bir Irak’ı desteklediğini açıkladı.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG