Erişilebilirlik

Irak'ın Kuzeyine Suriyeli Kürt Sığınmacı Akını


Suriye’nin kuzeyinde, Kürtler’in kontrolundaki bölgede (Rojava) Kürtler ve İslamcı militanlar arasında haftalardır devam eden çatışmalar yüzünden binlerce Suriyeli, Irak Kürdistanı’na sığındı.

Amerika’nın Sesi Kürtçe Bölümü’nün Dohuk’taki muhabiri, 6 bin Suriyeli Kürt’ün bir süre önce sınırı ayıran Dicle Nehri üzerindeki bir köprüden kendi bölgelerine girdiğini bildirdi. Muhabir sınırın öte yanında bin kadar sığınmacının daha karşıya geçmek için beklediğini belirtti.

Cenevre’de konuşan Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi sözcüsü Adrian Edwards, mülteci akınının, Perşembe günü 750 sığınmacının Irak sınırı içindeki Peşhabur’a geçmesinin ardından başladığını bildirdi. Bunları binlercesi izledi.

Sığınmacıların birçoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşuyor. BM, bölgeye acilen gıda ve su ulaştırmaya çalışıyor.

Mülteci akını Esat rejimine karşı savaşan iki muhalif grubun, Suriyeli Kürt güçlerle el Kaide’ye bağlı Nusra Cephesi militanlarının birkaç haftadır devam eden çatışmalarını izliyor. Suriye’deki iç savaşın biraz dışında kalmaya çabalayan Kürtler, kendi bölgelerinde denetimi ellerine almıştı.
Perşembe günkü mülteci akınından önce Suriye ve Irak’ın kuzeyi arasındaki sınırlarda sıkı güvenlik önlemleri alınmıştı. Iraklı Kürt yetkililer, Rojava’daki çatışmaların Irak Kürt Bölgesel Yönetimi için bir mülteci krizi yaratmasından kaygı duyuyor.

Irak’ın genelinde 150 bin kadar Suriyeli sığınmacı yaşıyor ve bunların çoğu derme çatma kamplarda kalıyor.

Birleşmiş Milletler, Suriye’de iki buçuk yıl önce iç savaşın başlamasından bu yana 2 milyona yakın Suriye vatandaşının ülkeyi terk ettiğini ve mülteci başvurusunda bulunduğunu bildiriyor. Lübnan 700 bin, Ürdün’se yarım milyon Suriyeli’ye ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 400 bin Suriyeli’nin de Türkiye’ye sığındığı tahmin ediliyor.
XS
SM
MD
LG