Erişilebilirlik

Irak Parlamentosunda Türk Hava Saldırıları Kınandı


Kandil Dağı'nda eğitim gören PKK militanları

Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine yönelik hava bombardımanı devam ederken Irak parlamentosunun bazı üyeleri saldırıları ve sivillerin öldürülmesini kınadı.

Milletvekilleri Irak hükümetinden Türkiye ve İran’ın sınırötesi saldırılarını durdurmak için diplomatik çabalarını arttırmasını istedi.

Saldırıların Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini savunan milletvekilleri Türk hükümetine sınır ötesi operason düzenleme izni veren anlaşmaların iptali çağrısında da bulundu.

Bu arada Türk savaş uçaklarının Kandil Dağı’nı yeniden bombaladığı bildiriliyor.

Kürt haber ajanslarına göre Kandil Dağındaki dün yedi kişinin öldüğü Kortek alanı dışında Zap ve Zinere bölgelerine de hava saldırıları düzenlendi.

Türk hava harekatı, geçen haftabaşında Hakkari’nin Çukurca bölgesinde bir askeri konvoya düzenlenen PKK saldırısından sonra başlatıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, harekat öncesi Ankara’nın Kürt isyancılara karşı sabrının taşmakta olduğunu söylemişti.

Türkiye bir yıldan beri ilk kez Irak’a sınır ötesi operasyon düzenliyor.

Iraklı yetkililer, Türkiye’nin düzenlediği hava harekatını “sınır ihlali” diye nitelerken Amerika Dışişleri bakanlığı Türkiye’nin meşru savunma hakkını kullandığını açıkladı.

Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği, Çarşamba günü yayınladığı açıklamada Hakkari’de 8 askerin ölümünden büyük üzüntü duyulduğunu bildirmiş, Amerika’nın PKK’yla mücadelede Türkiye’nin yanında olduğunu kaydetmişti.

Şubat ayında tek yanlı ateşkesini bozan PKK, “aktif savunma” yöntemi izleyeceğini, militanların yalnızca saldırıya uğradıkları zaman kendilerini savunacağını önesürmüştü.

XS
SM
MD
LG