Erişilebilirlik

“Irak-Türkiye petrol boru hattı bu hafta yeniden devreye giriyor”


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye uzanan ve Mart ayından bu yana kapalı olan petrol boru hattının bu hafta yeniden açılacağını açıkladı.

Abu Dabi Uluslararası Petrol Fuarı ve Konferansı'na katılarak, bir konuşma yapan Bayraktar, “Depremde zarar gören Irak-Türkiye boru hattı bu hafta çalışmaya başlıyor” dedi. Enerji Bakanı ayrıca, Irak-Türkiye boru hattı ile günde yarım milyon varil petrolün piyasaya verileceğini kaydetti.

Türkiye, tahkim mahkemesinin Bağdat’ın onayı olmadan petrol taşıması nedeniyle Irak’a yaklaşık 1,5 milyar dolar tazminat ödemesine karar vermesinin ardından Mart ayında boru hattından akışı durdurmuştu.

Söz konusu ödeme, 2014 ve 2018 yılları arasında, Türkiye ve Kuzey Irak arasında yapılan petrol anlaşmasından Bağdat hükümetinin uğradığı zararın telafi edilmesi amacını taşıyordu.

Bağdat ve Ankara arasında bir süredir ham petrol akışının yeniden başlaması konusunda görüşmeler yürütülüyordu.

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdülgani Ağustos ayında Ankara'yı ziyaret etmiş ve Irak’ın kuzeyinden petrol ihracatının başlatılması konusunda anlaşmaya varılamadığı basına yansımıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçen ay New York’ta Irak Başbakanı Muhammed Şii El Sudani ile görüşmüştü. Blinken görüşmede, petrol boru hattının yeniden açılmasına ülkesinin verdiği desteği vurgulamıştı.

Türkiye son olarak dünya petrol arzının yaklaşık binde 5'ine katkıda bulunan boru hattının yakında yeniden faaliyete geçmeye hazır olacağını açıklamıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, petrol boru hattının bakım çalışmalarının ve selin neden olduğu hasar sonrasındaki tamiratların tamamlanmasıyla birlikte yakında işletime açılacağını söylemişti.

Forum

XS
SM
MD
LG