Erişilebilirlik

'Iraklı Türkmenler Tedirgin'


Amerika’nın Sesi’ne konuşan Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı, İslamcı örgütün Kerkük’ün etrafındaki ilçeleri ele geçirdiği yolunda aldıkları bilgilerin Kerkük’te gergin bir bekleyişe yol açtığını söylüyor

Musul’da Türkiye Başkonsolosu dahil 80 Türk vatandaşının El Kaide ile bağlantılı örgüt tarafından rehin alınması, Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı en büyük kriz. Musul’da kontrolun IŞİD’e geçmesinin ardından yaşanan bu gelişme bir grubu daha tedirgin ediyor. Musul’da evlerini terk etmek zorunda kalan 500 bin kişi arasında Türkmenler de yer alıyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı, örgütün Musul’u çatışmadan ele geçirdiğine ve Çarşamba günü Tikrit’i de ele geçirdiği söylentilerine değiniyor.

Türkmen Cephesi Temsilcisi, İslamcı örgütün Kerkük’ün etrafındaki ilçeleri ele geçirdiği yolunda aldıkları bilgilerin Kerkük’te gergin bir bekleyişe yol açtığını söylüyor.

“Irak’taki grupların bir arada yaşama arzusu göstermediği ortaya çıkmıştır” diyen Kazancı, beş altı yıl önce bu örgütün Musul’un kırsalında örgütlenmeye başladığına dikkat çekiyor ve Irak ordusunun bu oluşuma müdahalede bulunmadığını vurguluyor.

“Musul’da IŞİD’a halk desteği var”

Kazancı, Kerkük’te Irak ordusunun IŞİD gelmeden silah bıraktığını ve iki tugay peşmerge ve Süleymaniye’den gelen bir grup tarafından korunduğuna da değiniyor.

Örgütün bölgede “halkla sorunumuz yok hedefimizde Maliki hükümeti var” mesajı verdiğine değinen Kazancı, yerel halktan destek görmese örgütün bu kenti bu kadar kolay ele geçiremeyeceğini söylüyor.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:57 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Mehmet Öz Ankette 6 Puan Geride - 4 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:16 0:00
XS
SM
MD
LG