Erişilebilirlik

İran Bir Petrol Tankerine El Koydu


Marshall Adaları bandıralı ve bir Türk şirketi tarafından işletilen petrol tankerine İran el koydu.
Marshall Adaları bandıralı ve bir Türk şirketi tarafından işletilen petrol tankerine İran el koydu.

ABD Deniz Kuvvetleri, İran’ın Umman Körfezi’nde Marshall Adaları bandıralı bir petrol tankerine el koyduğunu açıkladı. İran ordusundan yapılan açıklamada da bir tankere el konulduğu belirtildi. Geminin işletmecisi bir Türk firması.

İran devlet medyasında yer alan habere göre, İran ordusu Umman Körfezi’nden bir İran teknesiyle çarpışan ve mürettebatın yaralanmasına neden olan Marshall Adaları bandıralı tanker el koydu.

Ordu’dan yapılan açıklamada, “Çarpışma sonucu mürettebattan iki kişi kaybolurken birkaç kişi de yaralandı” denildi.

ABD Deniz Kuvvetleri, İran’ın el koyduğu tankerin isminin Advantage Sweet olduğunu açıkladı. Denizlerde seyreden gemileri takip eden Refinitiv adlı uygulama verilerine göre, tanker Chevron şirketi adına taşıma yapan bir gemiydi ve son olarak Kuveyt’e demirlemişti.

Petrol devi Chevron şirketi de yaptığı açıklamada, durumdan haberdar olduklarını, geminin işletmecisi olan şirketle konunun çözüme ulaşması amacıyla irtibat halinde olduklarını belirtti.

Geminin bir sonraki rotasının Meksika Körfezi’nde Houston limanı olduğu belirtiliyor.

Geminin işletmecisi olarak görünen Türk şirketi Genel Denizcilik Nakliyatı A.Ş’den de henüz bir açıklama yapılmadı.

Marshall Adaları Denizcilik İşletmeleri de konudan haberdar olduklarını ve iletmeci firmayla irtibat halinde olduklarını söyledi, ancak herhangi bir detay paylaşmadı.

ABD Deniz Kuvvetleri’yse, İran’ın bu şekilde alıkoymalar yaptığını ve son 2 yılda en az 5 tankere bu şekilde kanunsuzca el koyduğunu hatırlattı. Deniz Kuvvetleri açıklamasında “İran'ın bölgesel sulardaki gemilere sürekli tacizleri ve seyir haklarına müdahaleleri, deniz güvenliği ve küresel ekonomi için bir tehdittir” denildi.

ABD Deniz Kuvvetleri’nin ayrıca durumu takip etmek için P-8 Poseidon tipi hava devriye uçağını da bölgeye sevk ettiği belirtildi.

İranlı yetkililer konuya ilişkin sorulara şu ana kadar yanıt vermedi. Dünya petrol ticaretinin beşte biri İran ve Umman arasındaki Hürmüz Boğazı üzerinden gerçekleşiyor.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG