Erişilebilirlik

İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopteri arama çalışmalarına hangi ülkeler destek verdi?


İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopteri arama çalışmalarına bölge ülkeleri de katkıda bulunuyor. Türkiye İran’ın talebi üzerine gece görüş kabiliyetli helikopter ve drone görevlendirirken, Rusya özel uçak ve profesyonel dağcı ekibi gönderdi.
İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopteri arama çalışmalarına bölge ülkeleri de katkıda bulunuyor. Türkiye İran’ın talebi üzerine gece görüş kabiliyetli helikopter ve drone görevlendirirken, Rusya özel uçak ve profesyonel dağcı ekibi gönderdi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopteri arama çalışmalarına bölge ülkeleri de katkıda bulundu. Türkiye İran’ın talebi üzerine gece görüş kabiliyetli helikopter ve drone görevlendirirken, Rusya özel uçak ve profesyonel dağcı ekibi gönderdi.

Türkiye’nin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İran’ın gece görüş kabiliyetli helikopter talebinde bulunduğunu belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter ve Akıncı insansız hava aracının görevlendirildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya platformu X’ten paylaştığı mesajda, helikopter kazasıyla ilgili üzüntüsünü ifade etti.

Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti olarak İran makamlarıyla tam irtibat ve koordinasyon halinde hadiseyi yakından takip ettiğimizi ve gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Komşumuz, dost ve kardeş İran halkına ve hükûmetine milletim adına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Sayın Reisi ve heyetinden bir an önce iyi haberler almayı umuyorum” dedi.

Rusya özel helikopter ve dağcı ekibi gönderiyor

İran haber ajansı IRNA’ya göre, Rusya iki özel helikopterin yanısıra 50 kişiden oluşan profesyonel dağcı ekibi gönderiyor.

İran Dışişleri Bakanlığı, arama-kurtarma çalışmalarına destek veren ülkelere ve uluslararası kuruluşlara teşekkür etti.

AB'den uydu desteği

Avrupa Komisyonu da İran’dan gelen talep üzerine Kopernik uydu haritalama hizmetini devreye aldığını açıkladı.

Kopernik Acil Durum Yönetimi Servisi, uydu görüntülerine dayanarak haritalama sağlıyor.

Azerbaycan'dan destek

Helikopter kazasından önce ortak bir baraj projesinin açılışı için İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile birlikte olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Komşu ve dost ülke olarak İran’a her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını” ifade etti.

Azerbaycan ekiplerinin de arama-kurtarma çalışmalarına destek verdiği ifade ediliyor.

BAE ve Suudi Arabistan'dan destek açıklaması

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, arama-kurtarma çalışmalarına mümkün olan her desteği vermeye hazır olunduğu belirtildi.

İran’ın bölgede rekabet içinde olduğu Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı bu zor zamanlarda İran İslam Cumhuriyeti’nin yanındadır ve İran’a ihtiyaç duyduğu her türlü yardımı sağlamaya hazırdır” denildi.

ABD gelişmeleri takip ediyor

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

Başkan Joe Biden’ın da durumla ilgili bilgilendirildiği belirtildi. Beyaz Saray’dan olayla ilgili başka açıklama paylaşılmadı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres haberleri endişeyle izlediğini, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve heyetinin güvenli bir şekilde kurtulmasını umduğunu ifade etti.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG