Erişilebilirlik

İran'da bir kişi daha idam edildi


İran, İranlı kadınları ve gen kızları komşu ülkelere hayat kadını olarak gönderdiği iddiasıyla bir kişiyi idam ettiğini duyurdu.

Mizan haber ajansının haberine göre Alex kod adıyla tanınan Şehruz Sakhnuri isimli kişi, İranlı kadınları ve genç kızları İran’a komşu ülkeler ve bölge ülkelere hayat kadını olarak çalışmak üzere gönderen bir şebekenin lideriydi. Sakhnuri, bu suçu nedeniyle Cumartesi günü idam edildi.

Haberde Sakhnuri’nin, “zorla fuhuş amacıyla insan ticareti yapmak” suçlaması nedeniyle ceza aldığı Cumartesi sabah saatlerinde idam edildiği belirtildi.

İran medyasında yer alan haberlere göre Alex kod adıyla tanınan bu kişi 2020 yılında Malezya’da Interpol’ün koordinasyonuyla yakalandı ve İran’a gönderildi. Sakhnuri, yapılan yargılamanın ardından Eylül 2021’de idam cezasına çarptırıldı. Sakhnuri’nin cezası bu sabah infaz edildi.

İran benzer bir suçlamayla iki yıl önce de iki kadını idama mahkum etmiş ancak sivil toplum kuruluşları ve LGBT örgütleri kadınların suçsuz olduğunu savunmuşlardı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde 2017 yılında ABD, İran’ı insan kaçakçılığına karşı yetersiz mücadele eden ülkeler listesine eklemişti. 2019 yılında da ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir raporunda İran, insan kaçakçılığıyla en az mücadele eden ülkeler arasında yer almıştı.

Raporda İranla ilgili olarak “"İran Hükümeti insan ticaretini ortadan kaldırmak için minimum standartları tam olarak karşılamamakta ve bunu yapmak için önemli çaba sarf etmemektedir" ifadelerine yer verilmişti.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG