Erişilebilirlik

İran'daki Deprem Van'da Can Kayıplarına Neden Oldu


İran'daki Deprem Van'da Can Kayıplarına Neden Oldu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:32 0:00

İran'ın Türkiye sınırına yakın Kotur ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem Van’da can kaybına neden oldu. Sınıra yakın köylerdeki kerpiç evlerin yıkılması sonucu 3'ü çocuk 9 kişi öldü 50 kişi de yaralandı. Yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

Deprem nedeniyle Van civarında 1000 yapının hasar gördüğü ya da yıkıldığı belirtiliyor.

Bu depremden saatler sonra biri 6 büyüklüğünde olmak üzere 3 artçı sarsıntı yaşandı.

Bölgede arama kurtarma çalışmaları yürütülüyor.

Elazığ’da geçen ay meydana gelen depremde de 40’tan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Depremin merkez üssü Türkiye-İran sınırındaki Kotur kasabası olarak açıklandı. Yerin 5 km. altında meydana gelen deprem İran’la birlikte Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan’da da hissedildi. Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezi verilerine göre ise 5,7 büyüklüğündeki deprem 6 kilometre derinlikte meydana geldi.

Pazar sabah 8:52’de meydana gelen deprem Van ve çevre illerde de hissedildi. Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, "Deprem sonrası Başkale ilçemizin Kaşkol, Güvendik, Özpınar ve Gelenler mahallelerinde hasar meydana gelmiştir. AFAD ve UMKE ekipleri bölgeye sevk edilmiştir." denildi.

Bu açıklamadan kısa süre sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’da 8 kişinin öldüğünü duyurdu. Ölenlerden 3'ünün çocuk olduğu belirtildi. Hayatını kaybedenlrin sayısı daha sonra 9'a yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da depremde yaralananlardan 8'inin durumunun ağır olduğunu yaralıların tedavilerinin sürdüğünü söyledi.

VOA Türkçe’nin telefonla ulaştığı Başkale ilçesine bağlı Gelenler Köyü Muhtarı Özcan Işık, iki kez sarsıntı olduğunu söyledi. İlk sarsıntının hafifi olduğunu söyleyen Işık, “İlk sarsıntıdan sonra insanlar dışarı kaçtı. Bu nedenle yaralı sayımız az. İkinci sarsıntı çok şiddetle oldu. Eğer ilk sarsıntıda insanlar çıkmasa çok ölü olurdu. Şu ana kadar 15 yaralımız var. Köyümüz 100 haneli çoğu ya yıkıldı ya hasar gördü. Az önce sağlık ekipleri ve AFAD geldi. Çadır ihtiyacımız var. Birçok hayvanımız da enkaz altında kaldı” dedi.

Işık'ın bu açıklamasından bir süre sonra VOA Türkçe Gelenler'den yetkililerle bir kez daha görüştü. Yetkililer bölgeye yardımın ulaştığını, hasarlı evlerden bazılarının yıkıldığını belirttiler.

Bu arada deprem nedeniyle İran’da 75 kişinin yaralandığı açıklanırken çok sayıda evin de zarar gördüğü kaydedildi.

XS
SM
MD
LG