Erişilebilirlik

İran Diplomatları Nükleer Tesisleri İncelemeye Davet Etti


İran Diplomatları Nükleer Tesisleri İncelemeye Davet Etti

İran, yabancı ülkelerin diplomatlarını bu ay sonunda nükleer tesislerini incelemeye davet etti.

Ancak davet edilen ülkeler Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya bulunmuyor.

İran’ın davetiyeyi Rusya, Çin, Mısır, Küba ve halen Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Macaristan'a gönderdiği bildirildi. Davetliler arasında Türkiye de var.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mehmanparast, bazı Avrupa Birliği üyeleri, bazı bağlantısız ülkeler ve Güvenlik Konseyinin bazı üyelerin davet edildiğini doğruladı.

İranlı temsilci Ali Aşgar Sultaniye tarafından gönderilen 27 Aralık tarihli davetiye, diplomatları 15-16 Ocak tarihlerinde İran’ın nükleer tesislerini gezmeye çağırıyor. İran hükümeti ayrıca bu diplomatların seyahat masraflarını da üstleniyor.

İran’ın davetiyesindeki gezi programında bu ay faaliyete geçmesi planlanan Buşehr nükleer reaktörü ve Natanz’daki uranyum zenginleştirme tesisi de bulunuyor. Yabancı diplomatlar temasları sırasında Dışişleri Bakanlığı’na vekalet eden İran Atom Enerji Dairesi Başkanı Ali Ekber Salihi ve nükleer baş görüşmeci Said Celili’yle de bir araya gelecek.

Birleşmiş Milletler’in beş daimi üyesi ve Almanya’nın temsilcileri, İran’ı nükleer programına son vermeye ikna etmek amacıyla düzenlenen toplantıların ikinci turunu bu ay sonunda Türkiye’de yapacak.

XS
SM
MD
LG