Erişilebilirlik

İran hapishanesinden Wimbledon’da kraliyet locasına 


Nazenin Zaghari-Ratcliffe Wimbledon Tenis Turnuvası’nda kraliyet locasında Galler Prensesi Kate Middleton ile birlikte
Nazenin Zaghari-Ratcliffe Wimbledon Tenis Turnuvası’nda kraliyet locasında Galler Prensesi Kate Middleton ile birlikte

LONDRA- Ünlü İskoç tenisçi Andy Murray’nin Wimbledon Tenis Turnuvası’nda özel bir davetlisi vardı.

Altı yılını İran hapishanesinde geçiren Nazenin Zaghari-Ratcliffe, kraliyet locasında Murray’i izledi. İkili duygusal bir görüşme de gerçekleştirdi.

İran asıllı İngiliz Zaghari-Ratcliffe geçen yıl bir röportajında İskoç raketin 2016'da Wimbledon şampiyonu olduğunu izlemenin, hücre hapsine dayanmasına yardımcı olduğunu söylemişti. İkili, bu röportajdan sonra dost olmuştu.

İran’daki ailesini ziyaret ederken casuslukla suçlanan Zaghari-Ratcliffe geçen yıl serbest bırakılıncaya kadar Tahran'ın kötü şöhretiyle bilinen Evin hapishanesinde tutulmuştu.

Zaghari-Ratcliffe’in daha önce Wimbledon'ı yerinde izlemediğini söyleyen Murray, "Hücredeyken Wimbledon finalimi izlediğiyle ilgili bana anlattığı hikayeden sonra, onu tamamen farklı koşullarda tenis izlemeye davet etmek istediğimi hissettim. Umarım çok daha keyifli bir deneyim olmuştur. Onunla konuşmak ve hikayesini dinlemek çok dokunaklıydı. Gelip izleyebilmesi harika oldu" dedi.

Zaghari-Ratcliffe verdiği röportajda, hapishane yetkililerinin onun sadece iki kanalı olan bir televizyona erişimine izin verdiğini söylemişti.

Bu kanallardan biri bir İran pembe dizisini yayınlarken, diğeri, Murray'in turnuvada ikinci şampiyonluğunu kazandığı sırada Wimbledon'u gösteren bir spor kanalıydı.

"Bana ne verdikleri hakkında hiçbir fikirleri yoktu" diyen Zaghari-Ratcliffe, dün sonunda Murray'i kortta canlı olarak seyredebildi.

İskoç raket, İngiliz tenisçi Ryan Peniston’ı 6-3, 6-0 ve 6-1'lik setlerle yendi. 2013'te ilk Wimbledon şampiyonluğunu kazanan eski dünya şampiyonu Murray, konuğunu hayal kırıklığına uğratmadı.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG