Erişilebilirlik

İran ile Dünya Güçleri Görüşme Planında Anlaştı


AB yetkilisi Catherine Ashton ve İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif Viyana Görüşmelerinde
Avrupa Birliği dışpolitika yetkilisi Catherine Ashton Tahran ile nükleer müzakerelerin bundan sonraki turunun 17 Mart’ta yapılacağını açıklarken İran resmi medyası tarafların nihai anlaşma ile ilgili görüşmelerin nasıl yürütüleceği konusunda bir plan üzerinde anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

Ashton, İran ile Amerika, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya’nın oluşturduğu P5+1 ülkelerinden temsilcilerin Viyana’da yaptığı üç gün süren görüşmeleri “son derece verimli” olanak tanımladı. Görüşmelerde nihai anlaşmada yer alacak konular tartışıldı.

İran resmi medyası ise iki tarafın nihai anlaşma ile ilgili görüşmelerin yürütme şeklini belirleyen bir çerçeve plan üzerinde anlaştıklarını bildirdi.
İran Dışişleri bakan Yardımcısı Abbas Arakçı IRNA haber ajansına yaptığı açıklamada plan konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Taraflar, geçtiğimiz Kasım ayında sağlanan ve 20 Temmuz’da sona erecek altı ay süreli uzlaşıyı kalıcı bir nükleer anlaşmaya çevirmek için müzakere ediyor. Kasım ayında varılan uzlaşma, İran’ın nükleer faaliyetlerini azaltması karşılığında ekonomik yaptırımların hafifletilmesini öngörüyor.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı, kapsamlı bir anlaşmaya varılsa bile ülkesinin hiçbir nükleer tesisini imha etmeyeceğini söyledi.

P5+1 ülkeleri, İran’dan nükleer silah geliştirmeyeceğine dair güvence isterken, İran buna karşılık bütün ekonomik yaptırımların kaldırılmasını bekliyor.
XS
SM
MD
LG