Erişilebilirlik

İran: ‘NPT’den Çekilmek Seçenekler Arasında’


İran, Amerika’nın yaptırımlarını katılaştırmasının ardından nükleer silahların yayılmasına karşı imzalanan anlaşmadan çekilebileceğini açıkladı.

İran devlet yayın kuruluşu Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in, “İslam Cumhuriyeti’nin seçenekleri sayısız ve ülkenin yetkilileri onları değerlendiriyor ve NPT’den ayrılmak da onlardan biri” sözlerine yer verdi.

NPT, nükleer silahşarın yayılmasını önleme anlaşması olarak biliniyor.

Başkan Donald Trump 2015 yılında Batılı ülkeler ve İran arasında varılan nükleer anlaşmadan çekilince Tahran NPT’den ayrılacağına dair açıklamalarda bulunmuştu.

Bu arada İran Dışişleri Bakanı Zarif, Fox News kanalına da açıklamalarda bulundu. Zarif, bir grup devlet ile birlikte Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’ın Trump’ın istemediği şekilde Amerika’yı İran’la yüz yüze getirmeye çalıştığını belirtti.

Zarif, söz konusu devletleri İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıraldı.

Zarif bununla birlikte Başkan Trump’ın bunun istediğine inanmadığını da söyledi. Cevad Zarif, Trump’ın “Amerika’yı bir başka savaşa sokmayacağım” vaadiyle seçildiğine inandığını söyledi.

Kimsenin Amerika’nın kendi isteğini kalan uluslararası topluma empoze etmeye çalıştığı gerçeğinden mutlu olmadığını belirten Zarif, bunun zorlama olduğunu vurguladı.

Zarif, “İnsanlar mutlu değil, Çin mutlu değil, Türkiye mutlu değil, Rusya mutlu değil, Fransa mutlu değil, Amerika’nın müttefikleri olanlardan mutlu değil ve buna direnmek için yollar arayacaklarını söylüyorlar” dedi.

STÜDYO VOA

Amerika’nın tartıştığı silah: AR-15 – 19 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG