Erişilebilirlik

İran Ukrayna Yolcu Uçağını Yanlışlıkla Vurduğunu Kabul Etti


Füzeye hedef olan Ukrayna Havayolları'na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağında 167 yolcu ve 9 mürettebat bulunuyordu.

İran’ın, ABD güçlerinin bulunduğu Irak üslerine füze saldırısı düzenlediği saatlerde Tahran yakınlarında düşen uçağın füzelerle vurulduğu ortaya çıktı.

İlk başta bu iddiaları reddeden Tahran yönetimi yaptığı bir açıklamayla, 176 yolcu ve mürettebat taşıyan Boeing 737-800 tipi Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının yanlışlıkla vurulduğunu kabul etti.

Olay ilişkin açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Twitter hesabından, “İran İslam Cumhuriyeti bu feci hatadan dolayı derin bir üzüntü duyuyor. Ölenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de, Genelkurmay Başkanlığı'na Ukrayna uçağının füzeyle düşürülmesine ilişkin "muhtemel kusurlar ve eksikliklerin incelenmesi" talimatını verdi.

Twitter’da bir özür mesajı yayımlayan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise ABD’yi sorumlu tuttu.

Zarif, "Üzücü bir gün. Silahlı kuvvetlerin iç soruşturmasının ilk sonucu: ABD'nin maceracılığından kaynaklı kriz anında yapılan insani hata, faciaya yol açtı. Çok pişmanız. Halkımızdan, kurbanların ailelerinden ve etkilenen tüm milletlerden özür dileriz."

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy de yaptığı açıklamada İran’ın yapılan hatayı kabul etmesinin ardından beklentisinin olayın tüm ayrıntılarıyla araştırılması olduğunu söyledi.

Zelenskiy, “İran’dan kazaya ilişkin şeffaf bir soruşturma yapılmasını ve sorumluların adalet karşısına çıkarılmasını bekliyoruz. Ayrıca ölenlerin cesetlerinin ülkelerine gönderilmesini, diplomatic kanallar üzerinden özür dilenmesini ve tazminat ödenmesini bekliyoruz” dedi.

Hayatını kaybedenlerden 57’sinin Kanada vatandaşı olduğu kaza sonrası yaptığı açıklamalarla Kanada yönetimi uçağın bir füzenin hedefi olduğu iddiasını dile getirmiş ve bunun araştırılmasını istemişti. Amerika da uçağın füzeyle vurulmuş olabileceğini dile getirmişti.

XS
SM
MD
LG