Erişilebilirlik

İran: “Ülke genelinde akaryakıt istasyonları siber saldırıya uğradı”


İran Petrol Bakanlığı Pazartesi günü ülke genelinde çok sayıda akaryakıt istasyonunda hizmetin aksamasının nedeninin siber saldırı olduğunu açıkladı. İran devlet televizyonuna göre siber saldırının sorumluluğunu Gonjeshke Darande (Yırtıcı Serçe) adlı bir grup üstlendi.
İran Petrol Bakanlığı Pazartesi günü ülke genelinde çok sayıda akaryakıt istasyonunda hizmetin aksamasının nedeninin siber saldırı olduğunu açıkladı. İran devlet televizyonuna göre siber saldırının sorumluluğunu Gonjeshke Darande (Yırtıcı Serçe) adlı bir grup üstlendi.

İran Petrol Bakanı Cevat Ovci, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülke genelindeki akaryakıt istasyonlarında hizmet verilememesinin nedeninin siber saldırı olduğunu doğruladı.

İran devlet televizyonu ve İsrail yerel basınında yer alan haberlere göre İran'ın İsrail'le bağlantılı olmakla suçladığı bir hacker grubu, Pazartesi günü İran genelinde çok sayıda akaryakıt istasyonunun devre dışı kalmasına neden olan saldırının sorumluluğunu üstlendi.

İran Petrol Bakanı Ovci, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, İran'daki akaryakıt istasyonlarının yüzde 70'inde aksaklıklar olduğunu ve bunun nedeninin dışarıdan yapılan bir müdahale olabileceğini söyledi. Bakan Ovci, daha sonraysa 1650 akaryakıt istasyonunun faaliyet gösterdiğini aktardı. İran Petrol Bakanlığı, ülke genelinde 3 bin 800 akaryakıt istasyonunu yönetiyor.

İran devlet televizyonuna göre siber saldırının sorumluluğunu Gonjeshke Darande (Yırtıcı Serçe) adlı bir grup üstlendi. İsrail yerel basını da İran'daki akaryakıt istasyonlarında yaşanan aksaklıkları haber yaptı.

“İran ve vekillerinin saldırgan tutumlarına yanıt olarak düzenlendi”

Saldırının sorumluluğunu üstlenen Gonjeshke Darandeadlı grup, Telegram üzerinden paylaştığı mesajında, “Bu siber saldırı, acil durum hizmetlerine yönelik olası bir zararı önlemek için kontrollü olarak düzenlenmiştir” dedi.

Mesajda dijital saldırının “Bölgede İslam Cumhuriyeti ve vekillerinin saldırgan tutumlarına yanıt olarak” düzenlendiği de kaydedildi.

İsrail hükümet sözcüsü Tal Heinrich, Pazartesi günkü basın brifinginde, İran'daki siber saldırılarla ilgili bir soruya, “İran'ın iddiaları hakkında söyleyeceğimiz hiçbir şey yok” şeklinde yanıt verdi.

İran'da siber güvenlikten sorumlu Sivil Savunma Kurumu, soruşturmanın sürdüğünü ve akaryakıt istasyonlarında hizmetin aksamasının tüm olası nedenlerinin ele alındığını bildirdi.

İran devlet medyası da hacker grubunun geçmişte de İran'daki akaryakıt istasyonları, demiryolu ağları ve çelik fabrikalarına yönelik siber saldırıların sorumluluğunu üstlendiğini kaydetti.

Gonjeshke Darande adlı grup, geçen yıl, söz konusu çelik fabrikalarından birinin içinde siber saldırının yol açtığını iddia ettiği bir patlamayı gösteren video yayınlamıştı.

İran 2021’deki saldırılardan ABD ve İsrail’i sorumlu tutmuştu

İran'da 2021 yılındaki büyük bir siber saldırı da akaryakıt satışında aksaklıklara neden olmuş, ülke genelinde istasyonlarda uzun kuyruklar oluşmuştu. İran, bu saldırıların ardında büyük olasılıkla İsrail ve Amerika'nın bulunduğunu iddia etmişti.

İran medyası, akaryakıt istasyonlarında bugün yaşanan sorunların özellikle Tahran'da ciddi olduğunu ve çok sayıda istasyonun otomatik değil, manuel olarak hizmet verebildiğini bildirdi.

İran'daki akaryakıt istasyonları birliğinden sözcü Riza Navar, yarı resmi Fars haber ajansına yaptığı açıklamada, ülkede akaryakıt sıkıntısı olmadığını söyledi ancak sürücülere benzin istasyonlarına gitmemeleri çağrısı yaptı.

Navar, “Ülke genelindeki bazı istasyonlarda akaryakıt sistemindeki bir yazılım sorunu olduğu doğrulandı, uzmanlar sorunu gidermeye çalışıyor” dedi.

İran Petrol Bakanlığı'ndan daha önce yapılan açıklamada, istasyonlardaki aksaklıkların akaryakıt fiyatlarında yapılması planlanan fiyat artışıyla bağlantılı olmadığı kaydedilmişti. 2019 yılında İran'da benzin fiyatlarına zam yapılması, ülke genelinde geniş çapta protesto eylemlerine ve bu eylemlerin şiddet kullanılarak bastırılmasına neden olmuştu.

İran devlet televizyonu, akaryakıt istasyonlarının manuel olarak hizmet vermeye çalıştığını, istasyonların yarısından fazlasının faaliyet gösterdiğini ve istasyonların bağlı olduğu internet sisteminin yeniden devreye sokulması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Pazartesi günü İsrail'in Siber Birimi'nden yapılan açıklamadaysa İsrail'in kuzeyindeki bir hastaneye üç hafta önce siber saldırı düzenleme girişiminin ardında İran ve Hizbullah örgütü olduğu bildirildi. Açıklamada saldırının bertaraf edildiği, ancak siber korsanların “hastanenin veri sisteminde depolanan bazı hassas verilere erişebildiği” kaydedildi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den yarım yüzyıl sonra yeni Ay macerası – 22 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG