Erişilebilirlik

İran ve P5+1 Yeniden Viyana'da


AB Dışpolitika Yetkilisi Catherine Ashton ve İran Dışişleri bakanı Cevat Zarif Viyana'da görüşmelere başlarken

20 Temmuz gününe kadar İran’ın nükleer programı konusunda nihai anlaşmaya varmak üzere taraflar yeni tur görüşmelere başladı

Viyana’da yeniden masaya oturan İran ve P5+1 ülkeleri 20 Temmuz gününe kadar İran’ın nükleer programı konusunda nihai anlaşmaya varmaya çalışıyor.

İran, Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya adına delegelerin katıldığı görüşmelerde taraflar altıncı kez biraraya geldi.

İran görüşme öncesi nükleer programının barışçıl kalması için somut adımlar atmaya hazır olduğunun işaretini verirken, Batıya “boyun eğmeyeceğinin” altını çizdi.

Youtube’da yayınlanan bir video kaydında, Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, müzakerelerin karşılıklı saygı esası üzerine dayandırılması gerektiğini söyledi.

Tarafların 20 Temmuz gününe kadar nihai anlaşmaya varamaması durumunda müzakerelerin uzaması ve daha da zorlu hale gelmesi bekleniyor. Geçen ay yapılan görüşmelerde sonuç alınamamıştı.

Taraflar ne kadar uranyum zenginleştirilebileceği ve yaptırımların ne ölçüde yumuşatılacağı konusunda anlaşamıyor.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington Post gazetesinde yayınlanan bir makalesinde, “İranlı liderler ya tüm dünyayı nükleer programlarının barışçıl olduğuna ikna edecek adımlar atarlar ya da ülkeleri üzerindeki ekonomik ve diplomatik tecridi sona erdirip, İran halkının hayat kalitesini yükseltecek tarihi bir fırsatı kaçırırlar” dedi.

XS
SM
MD
LG