Erişilebilirlik

İran'daki Amerikalı Gazeteci Hala Hapiste


İran'daki Amerikalı Gazeteci Hala Hapiste
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Washington Post gazetesi, dokuz aydır Tahran’da hapis yatan muhabiri Jason Rezaian’a yapılan suçlamaları reddetti.

Geçtiğimiz yıl, 22 Temmuz günü eşi ve diğer iki kişiyle birlikte tutuklanan Jason Rezaian yaklaşık 10 yıldır İran muhabirliği yapıyordu. Washington Post Genel Yayın Yönetmeni Martin Baron olayı şaşkınlıkla karşıladıklarını söylüyor.

Baron, “İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Dışişleri Bakanı Muhammet Cevat Zarif daha önce Rezaian’ın iyi bir muhabir olduğunu söyledi. Bundan kısa süre sonra Rezaian tutuklandı ve aylardır hapiste” şeklinde konuştu.

Amerika ve İran arasında 35 yıldır diplomatik ilişki bulunmuyor ancak iki ülke nükleer görüşmeler yürütüyor. New York’ta bir muhabirin sorularını yanıtlayan İran Dışişleri Bakanı, Rezaian’ın adil bir yargılanma süreci geçireceğini söyledi.

Cevat Zarif, “Maalesef dostumuz gazeteci Jason çok ciddi suçlamalarla karşı karşıya. Mahkemede aklanmasını umuyorum. Ama önce yargılanması şart. Jason İran vatandaşı. Bir ajanın Jason’dan yararlanmaya çalışması çok talihsiz bir durum. Yargı süreci devam ettiği için konuyla ilgili olarak daha fazla konuşamam.” dedi.

Rezaian’ın kardeşi Ali, suçlamaların çok uzun süre sonra açıklandığını ve bunun nedenini anlamadıklarını söyledi.

Washington Post Genel Yayın Yönetmeni, mantıkdışı suçlamalar yüzünden Rezaian’ın 20 yıla kadar hapis cezası alabileceğini söylüyor. Baron, “Jason sadece bir muhabir ve hiçbir zaman gizli bilgilere erişimi olmadı. Bütün yazışmalarını, İran hükümetinin izlediğine inandığımız e-maillerle yaptı. Jason’ın bütün adımlarını yetkililer büyük ihtimalle izliyordu. Ayrıca Jason yıllarca İran muhabirliği yaptı.” şeklinde konuştu.

Başkan Barack Obama, Amerika’nın Rezaian ve İran’da hapsedilen diğer Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılması için elinden geleni yapacağını söyledi.

Obama, Jason'ın sadece İran halkının umutlarını ve korkularını kaleme aldığı için dokuz aydır hapiste olduğunu ve tek yaptığının, İran halkının hikayelerini Washington Post okurlarına aktarmaya çalışmak olduğunu söyledi.

Siyasi uzmanlar, İran’ın Rezaian davasını nükleer görüşmelerde pazarlık kozu olarak kullanabileceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG