Erişilebilirlik

İran'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak altı aday onaylandı


İran'da Mayıs 2024'teki meclis seçimleri
İran'da Mayıs 2024'teki meclis seçimleri

İran’daki devlet televizyonu State TV’nin Pazar günkü haberine göre, seçimleri ve mevzuatı denetleyen Anayasayı Koruyucular Konseyi, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında ölmesinin ardından bu ay yapılacak erken seçimlerde cumhurbaşkanlığı için yarışacak altı adayı onayladı.

State TV’nin aktardığına göre, listede İran’ın sert politika yanlısı meclis sözcüsü ve eski Devrim Muhafızları komutanı Muhammed Bakır Kalibaf, nükleer konusunda eski başmüzakereci ve İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in ofisini dört yıl boyunca yöneten Said Celili ve Tahran’ın muhafazakar belediye başkanı Alirıza Zakani yer alıyor.

İran’ın Seçim Ofisi sözcüsü tarafından devlet televizyonunda açıklanan listede, reformcu milletvekili Mesud Pezeşkiyan, katı görüşlü ve eski içişleri bakanı Mustafa Purmuhammedi ve muhafazakar siyasetçi Emir Hüseyin Kadızadehaşimi de yer alıyor.

İran devlet televizyonu, "Nihai aday listesinin açıklanmasıyla birlikte seçim faaliyetleri de resmi olarak başlayacak" dedi.

Seçimin 28 Haziran'da yapılması planlanıyor.

Devlet medyası, Konsey’in sert politika yanlısı eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve önde gelen muhafazakarlardan eski meclis başkanı Ali Laricani'yi seçimden diskalifiye ettiğini söyledi.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG