Erişilebilirlik

İran’da Protestolarda Can Kaybı Artıyor


İnsan hakları grupları hükümet karşıtı protestolarda en az 240 kişinin hayatını kaybettiğini açıklarken, başkent Tahran’daki Evin cezaevindeki olayların sona erdiği belirtildi.

İnsan hakları gruplarına göre yaşamını yitiren protestoculardan 32’si çocuk yaşta.

111 bölgede 8 binden fazla kişinin gözaltına alındığı da kaydedildi.

Bu açıklama İranlı aktivist haber ajansı HRANA tarafından yapıldı.

Öte yandan İran, başkent Tahran’daki Evin cezaevindeki olayların sona erdiğini bildirdi.

Hükümet açıklamasına göre olaylarda 4 tutuklu hayatını kaybetti, 61 tutuklu da yaralandı.

İran Dışişleri Bakanlığı Başkan Joe Biden’ın hükümet karşıtı protestolara destek vererek ülkenin içişlerine karıştığını iddia etti.

Başkan Biden Portland’da temasları sırasında cezaevindeki yangınla ilgili bir soruya karşılık olarak, İran hükümetinin çok baskıcı olduğunu belirtmiş ve İranlı protestocuların cesaretine şaşırdığını kaydetmişti.

İran’da yetkililer yaşamlarını yitirenlerin duman zehirlenmesi nedeniyle hayatlarını kaybettiğini belirtti.

Söz konusu cezaevi, önemli insan haklarına sahne olduğu gerekçesiyle Amerika tarafından 2018’de kara listeye alınmıştı.

Cezaevindeki yangın tam da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin İran ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölümünün ardından başlayan protestolar sırasında gerçekleşti.

Yetkililerin yangınlarla ilgili veriyi paylaşmasından önce bazı siyasi tutuklularının yakınları sosyal medyadan Evin’deki tutukluların güvenliğinin sağlanması çağrısını yaptı.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, dumanların yanı sıra cezaevinden gelen silah ve patlama sesleri de dikkat çekiyor.

Cezaevindeki yangınların ülkede bir aydır devam eden protestolarla ilgili olup olmadığı bilinmiyor ama protestolarda gözaltına alınanların yüzlercesinin Evin cezaevine gönderildiği hatırlatılıyor.

İran’daki protestolar 1979’daki devrimden bu yana ülkede dini liderliğe karşı düzenlenen en kanlı gösterilerden birine dönüşmüş durumda.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG