Erişilebilirlik

‘İran’dan Gelenlerde İlk Testlerde Virüs Tespit Edilmedi’


'Türkiye’de Üretilen Corona Virüsü Test Kiti İhraç Edilebilir'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Hava Yolları (THY) uçağıyla İran’dan getirilen ve Ankara’da karantinaya alınan 132 yolcu ve 8 mürettebatıın kan örneklerinde Corona virüsüne rastlanmadığını açıkladı.

Koca düzenlediği basın toplantısında, İran’dan Türkiye’ye dönüş yapmayı talep ettikleri için THY’nin bugün düzenlediği özel seferle Tahran’dan getirilmiş Türk vatandaşlarıyla ilgili bilgi verdi.

İran’dan Gelen THY Uçağındaki Yolculara Karantina
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

Uçakta 132 Türk vatandaşı yolcu bulunduğunu ve 8 mürettebatla birlikte 140 kişiyi Ankara’da Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde gözetim altına aldıklarını anlatan Koca, THY uçağını özellikle Ankara’ya yönlendirdiklerini çünkü burada Çin’in Wuhan eyaletinden getirilmiş kişilerle de ilgilenmiş daha deneyimli bir ekip ve karantina merkezinin hazır olduğunu söyledi.

Türkiye’de şu ana değin bir Corona virüsü vakasına rastlanmadığını açıklayan Koca, Çin'den yayılan salgın konusunda gerekli önlemleri aldıklarını ve İran’da Corona virüsü vakalarının görülmesi üzerine de kara sınırlarını kapattıklarını anlattı.

Konuya ilişkin olarak Bakanlık’taki Bilim Kurulu’nun önerileriyle gerekli tüm tedbirleri almayı sürdürdüklerini vurgulayan Koca, “Yolcuları Ankara’ya yönlendirmemizin sebebi deneyimli ekibin orada bulunmasıydı. İstanbul’daki merkezlerimizin de hazır olduğunu duyurmak isterim. Ankara’ya zorunlu iniş yapan hastalarımızın ilk numuneleri alındı ve ateşi olan hastalarda virüse rastlanmadığını duyurmak isterim. 140 kişi içerisinde ateşi olan herhangi bir yolcumuzun olmadığını duyurmak isterim” dedi.

Karantina altındaki 132 yolcu arasında İran’da Corona virüsü rahatsızlığı gözlemlenen Kum ve Meşhed’i ziyaret etmiş olanlar bulunduğunu açıklayan Koca, “Birkaç yolcuda ateş olmayıp, öksürük bulguları görülmesi sebebiyle uçağı Ankara’ya indirme kararı aldık. Uçaktaki yolculardan bazılarının Kum ve Meşhed’i ziyaret ettiğini duyunca riske atmak istemedik. Belirsizliğe asla hiçbir uçuşta izin verilmemesi noktasında Bilim Kurulu bugün bir karar aldı. Türk vatandaşlarımızın hep yanında olacağız ama emin olmadıkça, özel uçuşlar dışında, izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca, yolcuları ayrı ayrı karantinaya aldıklarını belirterek yapılan ilk tanı testi sonuçlarına göre şu anda 140 kişide Corona virüsüne rastlanmadığını vurguladı. Ancak Koca, karantina sürecinde yolculara belirli sıklıkla test yapılmaya devam edileceğini kaydederek, “Kuluçka döneminde bulaşıcılık konusunda farklı yaklaşımlar var. Belirtilerin başladığı zaman pozitif olacağı yönünde de açıklamalar var. Dolayısıyla siz numuneyi aldığınızda negatif çıktığında sonrasında olmayacağı anlamına gelmez. Şu an 8’i mürettebat olmak üzere 140 kişi var, 14 gün devam edecek mi? Kum ve Meşhed geçmişi olduğu ve ne kadar olduğu artı klinik olarak bulgu durumu bugün itibari ile risk analizi yapılacak. Bilim Kurulu bu analizler doğrultusunda nasıl bir yaklaşım izleyeceklerini belirleyecek. Yolculardan çoğunluğu 8-35 yaş arası grupta, dolayısıyla hastalık seyri ve bulaşıcılığı bu grupta düşük olduğu için bizim için daha anlamlı. Bütün yolcularımız Türk vatandaşları” dedi.

Halen İran’da olan Türk vatandaşlarına da seslenen Koca, “İran’daki Türk vatandaşları ile ilgili Türkiye’ye gelmek isterlerse her türlü imkanımızı seferber edebileceğimizi duyurmak isterim” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, Çin’e maske gönderecek”

Bugüne kadar Corona virüsü ile ilgili tedbirler uyarınca Türkiye aktarmalı uluslararası bir uçuşa iniş izni vermediklerini açıklayan Koca, özetle, “Mesela 3-4 gün önce bir ülkeden şüpheli olduğunu bildiğimiz bir vaka üzerine Türkiye aktarmalı olan uçağı biz Türkiye’ye sokmadık. Başka bir ülkede yakıt ikmali yaptırdık” bilgisini verdi.

Koca, ayrıca “Türkiye’de maske sorunu yaşanmıyor, kapasite artışı yapan üreticiler oldu. Hatta Çin’e büyük bir kargo uçağıyla maska göndereceğiz. Benzer şekilde İran’a da Corona virüs tespiti için hazırladığımız yerli kit gönderimi söz konusu olacak” açıklaması yaptı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG