Erişilebilirlik

İran Devrim Muhafızları Komutanı: "Amerika'dan gelecek tehditlere karşılık veririz"


İran Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami, Amerika'dan gelebilecek hiçbir tehdidin karşılıksız kalmayacağını belirtti.
İran Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami, Amerika'dan gelebilecek hiçbir tehdidin karşılıksız kalmayacağını belirtti.

İran Devrim Muhafızları’nın şefi Hüseyin Selami, Tahran’ın Amerika’dan gelecek herhangi bir tehdide karşılık vereceğini açıkladı.

Selami, Amerikalı yetkililerden tehditler duyduklarını söyledi ve “Onlara bizi zaten test ettiklerini söyledik ve birbirimizi şimdi biliyoruz, hiçbir tehdit karşılıksız kalmayacak” ifadelerini kullandı.

İran’ın Birleşmiş Milletler temsilcisi de İran’a, ülke dışındaki İranlılar’a ya da ülkenin çıkarlarına yönelik bir saldırının kararlı bir şekilde karşılık göreceğini belirtti.

İran’ın BM temsilcisi Amir Saeid Iravani’nin bu açıklaması devlet medyasında yayınlandı.

Iravani, Tahran’ın toprağına, çıkarlarına ya da ülke dışındaki vatandaşlarına yönelik saldırıya kararlı yanıt vereceğini belirtti.

Açıklamalar Ürdün’de üç Amerikan askerinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası bölgede artan gerilimi daha da arttırabilir.

ABD saldırıdan İran’ın desteklediği grupları sorumlu tutuyor.

Bu açıklamalar öncesinde Başkan Biden Ürdün’deki saldırıya nasıl bir karşılık verileceğine dair kararını verdiğini belirtti ama bu karşılığın nasıl olacağı konusunda ayrıntı vermedi.

Biden, bölgedeki savaşın yayılmasını istemediğinin mesajını da verdi.

Ürdün’deki üste ABD askerlerinin hedef alındığı insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda yaklaşık 40 asker de yaralanmıştı.

Olay, İsrail-Hamas savaşının başladığı 7 Ekim’den bu yana Amerikan askerlerinin yaşamını yitirdiği ilk saldırı olarak kayıtlara geçti.

İsrail-Hamas savaşının başladığı günden bu yana Ortadoğu’da ABD askerlerinin hedef alındığı 170’den fazla saldırı düzenlendi.

Özellikle Cumhuriyetçiler Biden’a sert bir karşılık vermesi çağrısında bulunuyor.

Bazı Cumhuriyetçiler doğrudan İran’ın hedef alınmasını istiyor.

Biden ve Savunma Bakanı Austin, ABD’nin kendisinin seçeceği bir yerde ve zamanda saldırıya karşılık vereceğini belirtiyor.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Trump göçmen krizini incelemek üzere aynı gün Meksika sınırında – 29 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG