Erişilebilirlik

İran'ın geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir kimdir?


İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Muhammed Muhbir.
İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Muhammed Muhbir.

İran anayasasına göre cumhurbaşkanının ölmesi ya da görev yapamaz hale gelmesi durumunda, 50 gün içinde yeni bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapılması gerekiyor.

Bu süre içinde de ülkenin siyasi liderliği görevini, Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı yürütüyor.

68 yaşındaki Muhammed Muhbir geçici Cumhurbaşkanı olarak, meclis başkanı ve yargı başkanıyla birlikte 50 gün içinde bir Cumhurbaşkanlığı seçimi düzenlemekle sorumlu.

1 Eylül 1955 doğumlu Muhbir de Reisi gibi tüm devlet meselelerinde son sözü söyleyen dini lider Ayetullah Ali Hamaney'e yakınlığıyla biliniyor.

Muhbir, Reisi'nin cumhurbaşkanı seçildiği 2021 yılında cumhurbaşkanı birinci yardımcısı olmuştu.

Reuters'a konuşan kaynaklar, Muhbir'in Ekim ayında Moskova'yı ziyaret eden ve Rus ordusuna füzeler ve daha fazla insansız hava aracı tedarik etmeyi kabul eden İranlı yetkililerden oluşan bir ekibin parçası olduğunu söyledi. Ekipte İran Devrim Muhafızları'ndan iki üst düzey yetkili ve Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi'nden bir yetkili de yer alıyordu.

Muhbir, daha önce dini liderle bağlantılı bir yatırım fonu olan Setad'ın başkanıydı.

2010 yılında Avrupa Birliği Muhbir'i "nükleer veya balistik füze faaliyetlerine" karıştığı iddiasıyla yaptırım uyguladığı kişiler listesine dahil etmiş, iki yıl sonra ise listeden çıkarmıştı.

2013 yılında ABD Hazine Bakanlığı, Setad'ı ve denetimindeki 37 şirketi yaptırım uygulanan kuruluşlar listesine eklemişti.

Tam adı “İmam'ın Emirlerini Uygulama Merkezi” olan Setad, Hamaney'in selefi Ayetullah Ruhullah Humeyni tarafından verilen bir emirle kurulmuştu. Destekçilerinden 1979 İslam Devrimi'nden sonraki kaotik yıllarda terk edildiği varsayılan mülkleri satıp yönetmelerini ve gelirin büyük kısmını hayır kurumlarına bağışlamalarını istemişti.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG