Erişilebilirlik

İran'la Nükleer Anlaşma Hala Belirsiz


İran'la Nükleer Anlaşma Hala Belirsiz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

Viyana’da üç gün süren toplantılardan sonra görünen o ki İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların azaltılmasıyla sonuçlanacak bir anlaşmaya varmak için daha katedilecek uzun bir yol var

Bu haftanın önemli bir gelişmesi, İran ile Amerika, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya’nın oluşturduğu P5+1 ülkeleri arasında yapılan görüşmelerde olumlu gelişmeler sağlanması oldu. Ancak Viyana’da üç gün süren toplantılardan sonra görünen o ki İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların azaltılmasıyla sonuçlanacak bir anlaşmaya varmak için daha katedilecek uzun bir yol var.

Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton, İran’ın tartışmalı nükleer programı üzerinde nihai anlaşmaya varmadan önce çözülmesi gereken sorunları belirlediklerini söyledi.

Catherine Ashton: ”Kapsamlı nihai anlaşmaya varmadan önce ele almamız gereken sorunları belirlediğimiz toplantılar son derece verimli geçti. Daha yapılacak çok iş var. İlerleme sağlamak hiç kolay olmayacak, ancak iyi bir başlangıç yaptık.”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif de görüşmelerin beklenenden daha olumlu geçtiğini doğruladı. Ancak Zarif, yabancı müzakerecilerin İran’a bir çözüm yolu dayatmasına izin vermeyeceklerini tekrarladı.

Muhammed Cevat Zarif: ”Başkalarının bize zorla bir çözüm reçetesi yazmasını kabul etmemiz mümkün değil.”

İran çok uzun zamandır nükleer programının barışçı olduğu konusunda ısrar ediyor ve Amerika, İngiltere, Çin, Rusya, Fransa ve Almanya’yla yapılan görüşmelerden ekonomik yaptırımları gevşetme kararı çıkmasını bekliyor.

Batı ise nükleer silah üretmeyeceği konusunda İran’dan garanti istiyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Wendy Sherman, Amerika’nın Sesi İran Servisi’ne yaptığı açıklamada, taraflar arasında gidermeye çalıştıkları farklılıklar olduğunu söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Wendy Sherman: ”Bu görüşmelerde bazı sorunlar gündeme geldi. Bazı konularda daha kolay anlaşma sağlayabiliriz ancak bazı sorunları çözmek çok zor olacak.”

Sherman’a göre taraflar, anlaşmazlıkları çözme konusunda kararlı: ”Toplantıya katılan herkes somut sonuçlar elde edebilmek için büyük çaba gösterdi.”

İran ve P5+1 ülkeleri arasındaki görüşmelerin yeni turu, 17 Mart’ta yine Viyana’da yapılacak.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG