Erişilebilirlik

“İranlı mülteci idam tehlikesi nedeniyle derhal serbest bırakılmalı”


İnsan Hakları Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi özaltında bulunan İranlı LGBT birey Torabibaeskendari'nın serbest bırakılması için basın toplantısına düzenledi
İnsan Hakları Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi özaltında bulunan İranlı LGBT birey Torabibaeskendari'nın serbest bırakılması için basın toplantısına düzenledi

İnsan Hakları Derneği (İHD), 25 Haziran Pazar günü İstanbul’da yapılan LGBT Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alındıktan sonra Şanlıurfa Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilen İranlı mülteci Elyas Torabibaeskendari’nin sınırdışı edilerek İran’a geri gönderilmesi durumunda idam edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi’nin düzenlediği basın toplantısına gözaltında bulunan İranlı LGBT birey Torabibaeskendari’nin annesi ve ablası da katıldı.

“İranlı mülteci idam tehlikesi nedeniyle derhal serbest bırakılmalı”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00

“Elyas’ın durumunu çok merak ediyoruz”

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan abla Andisheh Torabibabaeskandari, kardeşinin şu anki durumundan çok endişeli olduklarını şu sözlerle ifade etti: “Elyas’ın İran’a gönderilmesinden çok endişe duyuyoruz. Çünkü İlyas oraya giderse idam ya da ağır işkencelere maruz kalabilir. Annem İran’daki siyasi duruşundan dolayı kara listede olduğu için hiçbirimiz zaten İran’a gidemiyoruz. Elyas’ın şu anki durumunu da çok merak ediyoruz. Çünkü bizi gözaltında bulunduğu yerden aradı. Orada kendisine 17 saat yemek ve su vermemişler. Arkadaşının kolunda ağrı olduğu için ilaç bile vermemişler. Herkesten elinden geldiğince bize yardım etmelerini istiyoruz.”

Avukatların bilgisi dışında İstanbul’dan Şanlıurfa Geri Gönderme Merkezi'ne gönderildi

İstanbul’da yapılan Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alındıktan sonra Şanlıurfa Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilen İranlı mülteci Elyas Torabibaeskendari’nin maruz kaldığı ihlallere ilişkin bilgi veren İHD İstanbul Şube Sekreteri Oya Ersoy da yapılan görüşme sonrasında yetkililerin, Torabibaeskendari’nin Tuzla Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldüğü bilgisini verdiğini fakat daha sonra avukatların bilgisi dışında oradan da Şanlıurfa Geri Gönderme Merkezi'ne sevk edildiğini öğrendiklerini belirtti.

Ersoy, avukatların Şanlıurfa’da da Torabibaeskendari’yle görüşme girişimlerinin de sonuçsuz kaldığı bilgisini paylaştı.

Torabibaeskendari’nin İran’da annesiyle birlikte yaşadığı ağır işkenceler nedeniyle Türkiye’ye göç ettiğini ve uluslararası koruma talep ettiğini ifade eden Ersoy, Torabibaeskendari ailesinin 2013 yılından bu yana Türkiye’de "şartlı mülteci" olarak yaşamını sürdürdüğünü belirtti. Torabibaeskendari’nin geri gönderilmesiyle idam edilebileceği riski ve yaşamsal tehlikelerinin oluşabileceğini vurgulayan Ersoy, “Bu süreçte işkence görmüş olabileceği ve sınır dışı edilme ihtimalinden kaygı duymaktayız. Elyas’ın nerede ve hangi koşullarda tutulduğunun resmi makamlarca açıklanmasını ve derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG