Erişilebilirlik

'IŞİD 400 Militanını Avrupa İçin Eğitti'


IŞİD Avrupa’da Saldırılar İçin 400 Militan Eğitti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00

Irak ve Avrupalı istihbarat yetkililer IŞİD’in Avrupa’da saldırılarda bulunmak için 400 militanı eğittiğini belirtiyor. Bazı uzmanlara göre ise bu sayı 600. Yetkililer bu militanların iyi eğitildikleri konusunda da uyarıyor.

Irak ve suriye’de gerileyen IŞİD, düzenlediği son saldırılarla dikkatleri Ortadoğu’dan Avrupa’ya çekti.

Avrupalı ve Iraklı istihbarat yetkilileri örgütün Avrupa’da saldırılarda bulunmak için en az 400 militanı eğittiğini belirtiyor. Bazı kaynaklar ise bu sayıyı 600 olarak veriyor.

Uzmanlar, daha önceleri eğitimleri kısa süreli tutan IŞİD’in son zamanlarda miitanları uzun bir eğitimden geçirdiğini kaydediyor. Daha önce eğitimlerin birkaç hafta ile sınırlı tutulduğu ama artık eğitim için özel birliklerin oluşturulduğu kaydediliyor. Amaç daha fazla insan öldürmekten çok, daha fazla saldırıda bulunmak.

Buna göre militanlar savaş eğitimi alıyorlar. Patlayıcı, istihbarat, izleme teknikleri konularında eğitiliyorlar.

Eğitim kamplarının Irak, Suriye ve hatta eski Sovyet Cumhuriyetleri’nde olduğu belirtiliyor.

Bununla birlikte, örgüt Avrupa’da hücre evleri oluştururak da saldırılarını artırıyor. Hücre evlerine Brüksel ve Paris’teki saldırılar örnek gösteriliyor. 13 Kasım’daki Paris saldırılarına katılanlardan birinin, “Avrupa’ya birçok ülkeden 90 militanla birlikte girdiklerini ve sonra dağıldıklarını” belirttiği hatırlatılıyor. Brüksel saldırılarının, Paris saldırganlarından Saleh Abdeslam’ın yakalanmasından sonra düzenlendiğine de dikkat çekiliyor.

Fransız senatör Nathalie Goulet’ye göre IŞİD, Brüksel saldırılarıları ile Abdeslam’ın yakalanmasının sonucu değiştirmeyeceğini göstermek istedi. Fransız senatöre göre şu ana kadar 5 bin Avrupalı IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gitti.

Benzer rakam Avrupa Birliği Polis Dairesi Europol’den de geldi. Europol direktörü Robin Wainwright, BBC’ye yaptığı açıklamada Avrupa’daki cihatçı iletişim ağının korkulandan daha yaygın olduğunu söyledi. Wainwright, Suriye ve Irak’a giden 5 bin şüphelinin radikalleştiğini ve Avrupa’ya geri döndüğünü kaydetti.

Fransız yetkililere göre örgütün Kuzey Afrika, Fransa ve Belçika hücreleri Avrupa’daki saldırıları organize ediyor.

Brüksel’de saldırıları üstlenen IŞİD, gizli hücre evindeki savaşçılarının saldırıları düzenledğini belirtmişti. Ocak ayında da Avrupa Birliği Polis Dairesi örgütün özel eğitimli saldırılar düzenlemek için dış harekat bölümü kurduğunu belirtmişti.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG