Erişilebilirlik

IŞİD'le bağlantılı olduğundan şüphelenilen 304 kişi gözaltına alındı


İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, X hesabından yaptığı açıklamada, 32 ilde düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda çoğunluğu İstanbul, Ankara ve İzmir'de olmak üzere IŞİD bağlantılı toplam 304 zanlının gözaltına alındığını kaydetti.
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, X hesabından yaptığı açıklamada, 32 ilde düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda çoğunluğu İstanbul, Ankara ve İzmir'de olmak üzere IŞİD bağlantılı toplam 304 zanlının gözaltına alındığını kaydetti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Cuma günü yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD'le bağlantılı olduğundan şüphelenilen 304 kişinin 32 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alındığını bildirdi.

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı paylaşımda, zanlıların büyük çoğunluğunun Türkiye'nin en büyük illeri olan Ankara, İstanbul ve İzmir'de düzenlenen operasyonlarda ele geçirildiğini bildirdi. Yerlikaya, Kahramanlar-34 adlı operasyonun Türkiye genelinde eşzamanlı olarak düzenlendiğini kaydetti.

Yerlikaya, “Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı Koordinesinde” Adana'da 12, Adıyaman'da 1, Afyon'da 1, Ağrı'da 1, Ankara'da 39, Antalya'da 1, Balıkesir'de 4, Batman'da 1, Bursa'da 9, Çorum'da 11, Denizli'de 2, Düzce'de 2, Elazığ'da 1, Gaziantep'te 8, Hatay'da 16, İstanbul'da 86, İzmir'de 20, Kayseri'de 4, Kırıkkale'de 1, Kırşehir'de 3, Kilis'te 2, Kocaeli'de 3, Konya'da 14, Mardin'de 1, Niğde'de 2, Sakarya'da 12, Samsun'da 9, Sivas'ta 6, Şanlıurfa'da 10, Tekirdağ'da 19, Trabzon'da 2, Yalova'da 1 kişi olmak üzere IŞİD bağlantılı olduklarından şüphelenilen toplam 304 zanlının gözaltına alındığını belirtti.

X paylaşımında “Aziz Milletimizin huzuru, birlik ve beraberliği için teröristlerin hiçbirine göz açtırmayacağız. Güvenlik güçlerimizin üstün gayretleriyle mücadelemize aralıksız devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Bakan Ali Yerlikaya, polisin binalara girişini ve zanlıları polis araçlarına götürdüğünü gösteren video görüntülerini paylaştı.

IŞİD, en güçlü olduğu 2014 yılında Irak ve Suriye'nin üçte birine egemen olmuştu. Örgüt, o dönemden bu yana zayıflamış olsa da saldırılar düzenlemeye devam ediyor.

IŞİD'in Türkiye'de düzenlediği en kanlı saldırı, 1 Ocak 2017'de 39 kişinin yaşamını yitirdiği İstanbul'daki Reina gece kulübü baskını olmuştu.

Yetkililer, Kürt militanların 1 Ekim'de Ankara'da hükümet binaları yakınında bomba patlatmasının ardından son haftalarda IŞİD ve Kürt militanlara yönelik operasyonları yoğunlaştırdı.

Forum

STÜDYO VOA

Biden’dan yakın zamanda “Gazze’de ateşkes olabilir” açıklaması – 27 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG